Üç usta belgeselci bir arada

Üç usta belgeselci bir arada

Üç usta belgeselci bir arada

SERKAN OCAK - FOTOĞRAFLAR: EMRE YUNUSOĞLU

Can Dündar, Coşkun Aral ve Nebil Özgentürk 1999’da New York’ta beraber bir belgesel yapmanın hayalini kurdular. Yıllardır akıllarındaki bu fikir sonunda 10 bölümlük ‘Biz’le gerçeğe döndü. Birlikte bir ‘Kültür Yolculuğu’na çıktılar. Karadeniz’de rehberleri Zülfü Livaneli idi... Yaşar Kemal romanlarına konu ettiği Güney’i anlattı... Ozanlar diyarı İç Anadolu’da Alevi geleneği Musa Eroğlu’nun deyişleriyle dile geldi... Üç usta isim bütün serüveni ve “Bugüne kadar yapılanların içinde en gerekli olanıydı” diye tanımladıkları ‘Biz’i anlattı.

1/ 26
Üç usta belgeselci bir arada

NEBİL ÖZGENTÜRK

25 yıldır birbirimizi tanıyoruz. Aslında hepimizin uzmanlığı farklı. 16 yıl önce belgeselci kimliklerimizle bizi New York’a çağırdılar. Orada 16 gün bir bekâr odasını paylaştık. Orada paneller düzenledik. Sohbet ederken beyin fırtınası oluşuyordu. Bu fırtınayı bir projeye dönüştürmeyi istedik. Ancak nadasa bırakmıştık. Bir buçuk yıl önce tekrar buluştuk. 2013’ün başında sessiz sedasız başladık.

2/ 26
Üç usta belgeselci bir arada

NEBİL ÖZGENTÜRK

Ben insan hikâyeleri anlatıcısıyım. Coşkun, bilmediğimiz kültürleri bize anlatıyor. Can da ülkenin özellikle tarih ve siyaset alınında en iyi yazar ve anlatıcılarından. Kendiliğinden bir iş bölümü oluştu.

3/ 26
Üç usta belgeselci bir arada

NEBİL ÖZGENTÜRK

Bu güzel insanların geçmişte yaşadığı acıları ve ötekileştirme hikâyelerini anlattık. Madımak’ı anlatmadan, Alevilerin muhteşem renkler olduğunu anlatamazsın. Süryanilerin topraklarını terk ederek İsveç’e gittiğini hatırlatmazsan Mardin’de en eski medeniyetin onlar olduğunu anlatamazsın.

4/ 26