Uçan dev Airbus A400M

Airbus A400M askeri nakliye uçağı ilk uçuşunu bugün İspanya'da yaptı..

Uçan dev Airbus A400M

ORTAKLARI arasında Türkiye'nin de bulunduğu Airbus A400M askeri nakliye uçağı ilk uçuşunu bugün yerel saatle 10.11'de İspanya'nın Seville kentinde yaptı.

1/ 7
Uçan dev Airbus A400M

Dört motorlu, pervaneli uçağın ilk uçuşu üçü pilot, ikisi test mühendisi toplam 5 kişilik test-uçuş ekibi tarafından gerçekleştirildi.
Avrupa'nın en önemli askeri projelerinden biri olan A400M nakliye uçağı yaklaşık 1,5 saat sürecek ilk test uçuşundan sonra Seville San Pablo Havalimanı'na inecek.

Avrupa'nın ortak nakliye uçağı projesi olan A400M 1985'te başladı. 2003'te kurulan Airbus Military şirketine Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Lüksemburg ortak oldu. Projede toplam 185 uçak imal edilmesi planlanıyor.

2/ 7
Uçan dev Airbus A400M

TÜRK MÜHENDİSLER GÖREV YAPTI

Projede Türkiye'nin önemli bir rolü bulunuyor. Uçağın tasarım çalışmalarına katılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), A400M'in gövde, acil çıkış ve paraşütçü kapıları, ışıklandırma gibi ana sistemlerinin tasarımlarını gerçekleştirdi. Projede toplam 400 TAI mühendisi görev yaptı.

3/ 7
Uçan dev Airbus A400M

MALİYETLER ARTTI

Projede özellikle motor konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle teslimatların yaklaşık 3 yıllık gecikme yaşanması planlanıyor. Konu en son geçtiğimiz aylarda projeye ortak olan savunma bakanlarının toplantısında gündeme gelmişti. Gecikmenin maliyetinin yaklaşık 5 milyar Euro'yu bulacağı tahmin ediliyor.

4/ 7