Ülkerin son dönemde aldığı ve ortak olduğu şirketler

Ülker'in son dönemde aldığı ve ortak olduğu şirketler

Ülkerin son dönemde aldığı ve ortak olduğu şirketler

Türkiye’nin önde gelen gıda sanayicilerinden Yıldız Holding'in (Ülker Grubu) şirket satın alma hamlesi büyük bir hızla devam ediyor. Son yıllarda şirket portföyüne yerli yabancı birçok şirket katan holding son bir kaç günde de yeni satın almalar ve ortaklıklar gerçekleştirdi. İşte son yıllarda Ülker'in göze çarpan satın alma ve ortaklık hamleleri...

1/ 23
Ülkerin son dönemde aldığı ve ortak olduğu şirketler

Dün ve önceki gün Ülker'in dahil olduğu ortaklıklar gündeme damgasını vurdu. Türkiye'nin en büyük paketli ekmek markası olan UNO'da ortaklık yapısı da dün itibariyle tamamen değişti. Daha önce yüzde 50 paya sahip olan Ülker payını yüzde 60'a çıkarırken, diğer ortak Hasip Gençer elindeki hisselerin tümünü ekmek sektörünün dünyadaki deneyimli ismi Federico Caruncho’nun sahip olduğu Vedanta Equity'e devretti.

2/ 23
Ülkerin son dönemde aldığı ve ortak olduğu şirketler

Ülker, 2008 yılında yüzde 50'sini 37.5 milyon liraya satın aldığı Uno'da Hasip Gençer'den yüzde 10 hisse daha alarak büyük ortak haline geldi ve çoğunluk hisseye sahip oldu. Hasip Gençer aynı anda elindeki diğer yüzde 40 hisseyi de Federico Caruncho’nun sahip olduğu Vedanta Equity'e sattı. Gençer böylece kurucusu olduğu Uno'da ortaklıktan tamamen çekilerek şirketi Ülker ve İtalyan ortağına bıraktı. Uno'da şirketin başına ise Federico Caruncho yönetici ortak olarak geçti.

3/ 23
Ülkerin son dönemde aldığı ve ortak olduğu şirketler

Dün ise ayakkabı devi Ziylan'ın yüzde 50'si konsorsiyuma satıldı. Bünyesinde Flo, Polaris ve Kinetix gibi ayakkabı markalarını bulunduran Ziylan Grubu'nun yüzde 50 hissesi bugün satıldı. Ziylan'ın yarısını satın alan üçlü konsorsiyumda, Ülker, BİM ve Mater Footwear bulunuyor. Ziylan Grup; Yıldız Holding’in (Ülker) hissedarı olduğu Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. ve Gözde Girişim, BİM ve Turkven’in danışmanlığını yaptığı girişim sermayesi fonlarının iştiraki Mater Footwear BV’den oluşan konsorsiyum ile ortaklık anlaşması imzaladı.

4/ 23