Ülkücülerin görülmemiş fotoğrafları yayınlandı

Ülkücülerin görülmemiş fotoğrafları yayınlandı

Yazar Seyhan Çağlar Emen, 3 Mayıs Türkçülük Günü dolayısıyla arşivinden daha önce hiç yayınlanmamış ülkücü harekete ait fotoğrafları paylaştı. Fotoğraflarda Başbuğ Alparslan Türkeş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ülkücü hareketin önde gelen isimlerinin gençlik yıllarına ait fotoğraflar yer alıyor.

1/ 16
Ülkücülerin görülmemiş fotoğrafları yayınlandı

Yazar Seyhan Çağlar Emen tarafından paylaşılan fotoğraflarda 1962 yılından bu yana Milliyetçiler Birliği, Türkçüler Derneği, Komünizmle Mücadele Derneği, Ülkü Ocakları, Genç Ülkü Ocakları ve 1969'da isim değiştirerek siyasi hayatına devam eden Milliyetçi Hareket Partisinin mensupları bulunuyor.

2/ 16
Ülkücülerin görülmemiş fotoğrafları yayınlandı

Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız-Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan Ankara nümayışını anmak amacıyla ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askeri hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkum tarafından kutlanmıştı. Sonraki senelerde devam eden toplantılar Türkçülük Günü adını almıştı.

3/ 16
Ülkücülerin görülmemiş fotoğrafları yayınlandı

3 MAYIS 1944 YILI

Yazar Seyhan Çağlar Emen, 3 Mayıs Türkçüler Günü anısına daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan, arşivinde yer alan tarihi fotoğrafları paylaştı. Emen, o yıllara ait yaşananları şöyle anlattı:

"Milli Eğitim Bakanlığında yapılan tehlikeli kadrolaşmanın karşısında Hüseyin Nihal Atsız, dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu'na hitaben iki açık mektup yazar ve bu mektupları Orkun dergisinin 1 Mart 1944 ve 1 Nisan 1944 tarihli sayılarında yayınlanır. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel telaşlanır, yandaşlarının teşvikiyle Sabahattin Ali ile birlikte Hüseyin Nihal Atsız'ı mahkemeye verir. İlk mahkeme 26 Nisan 1944 günü Ankara'da görülür, ikinci mahkeme 3 Mayıs 1944 tarihinde Ankara'da görülür. Mahkemeye giremeyen gençler protesto için adliye binasından Ulus meydanına yürür. Milli Marşlar söyler ve komünizm aleyhine slogan atarlar, protestolara müdahale eden polisler; gençleri döver, eziyet ederler ve 165 genç tutuklanır."

4/ 16