Üniversite tercihlerinde başarı sırasına dikkat!

Üniversite tercihlerinde başarı sırasına dikkat!

LYS 2016 tercihleri 29 Temmuz tarihinde başlıyor. Adaylar üniversite tercihlerini nasıl yapacaklarını merak ederken uzmanlar uyarıyor: Tercihlerinizde puanınızı değil başarı sıranızı dikkate alın!

1/ 11
Üniversite tercihlerinde başarı sırasına dikkat!

Habertürk'te yer alan habere göre, Üniversite tercihi yapmaya hazırlanan adaylara her yıl listelerini hazırlarken, puanlarını değil, başarı sıralarını dikkate almaları gerektiğini öneririz. Çünkü puanlar bir sınavda sorulan soruların kolaylık ya da zorluk derecesine göre değişir. Tıpkı bu yıl olduğu gibi. Ancak adaylar bu yıl tercihlerinde daha dikkatli olmak zorunda. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soruları çok kolay olduğu için adayların başarı sıraları düştü. Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) da özellikle edebiyat soruları kolay oldu.

2/ 11
Üniversite tercihlerinde başarı sırasına dikkat!

Ancak Türk Dili ve Edebiyatı testinin ortalamasının 20.98’den bu yıl 27.36’ya yükselmesi özellikle Türkçe Matematik (TM) ile Türkçe Sosyal (TS) puan türlerinde bir önceki yıla göre başarı sıralarında gerilemeye neden oldu. Geçen yılın puan ve başarı sırasındaki gerilemeler üstelik tüm puan türlerinde de dikkat çekiyor.

3/ 11
Üniversite tercihlerinde başarı sırasına dikkat!

Fen Bilimleri Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, Habertürk için başarı sıraları karşılaştırmasını örnekleriyle hazırladı. Yerleştirme puanlarını dikkate alarak incelediğimizde Y-MF-3 puan türü için puan ve başarı sıralarını bir önceki yıla göre karşılaştıralım. 452 yerleştirme puanı olan bir aday 2015’te 11.656 başarı sırasına sahipken 2016’da aynı puana sahip aday 20.053 başarı sırasında. Yani geçen yıla göre iki kat düşük başarı sırasına sahip. Ancak bu puan türünde yığılmalar 150.000 başarı sıralarından sonra normale dönüyor. Y-MF-4’te de 434 puanlı aday 2015’te 16.148 başarı sırasındayken, bu yıl aynı puanla 29.414’e geriliyor.

4/ 11