Üniversitelilerin yürüyüşüne polis müdahalesi

Türkiye'de bir çok üniversite'de Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek isteyen Üniversite öğrencileri toplu gösteri yaptı. Gösterilere polis TOMA' larla müdahale etti.

Üniversitelilerin yürüyüşüne polis müdahalesi

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesi önünde Berkin Elvan için toplanan ve dersleri boykot eden yaklaşık 600 üniversite öğrencisi, yürüyüş yapmak istedi. Polis, öğrencileri uyararak yürüyüşe izin vermedi. Ancak, uyarıya aldırış etmeyen öğrenciler, Kredi Yurtlar Kurumu Kavşağı’na doğru yürüyüşe geçti. polisin TOMA’larla su sıkarak müdahale etmesi üzerine öğrenciler, ara sokaklara kaçıştı. Öğrenciler bir yandan da polis ve TOMA’ları taş yağmuruna tuttu. Polisin peşlerinden biber gazı attığı öğrencilerden bazıları, buradaki evlere sığındı. Polis, öğrencilerin peşinden evlere girmek istedi. Ancak, ev sahipleri buna izin vermeyip, kapılarını açmadı. Sokak aralarında kovalamaca sürerken, 40’a yakın öğrenci gözaltına alındı.

1/ 11
Üniversitelilerin yürüyüşüne polis müdahalesi

KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde toplanan bir grup öğrenci, ‘Emri veren Tayyip hesabını da verecek’ pankartı açarak, Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi’ne kadar yürüdü. ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’, ‘Berkin’in katili AKP’nin polisi’, ‘Ülkede seri katil var’ dövizleri de taşıyan protestocu öğrenciler ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganı attı.

Protestocular adına konuşan Fatma Dikici, "Bugün Berkin’in katillerinden hesap sorma günüdür. Yüzümüzü umuda, öfkemizi katillere çevirip her köşe başında haykırmaya devam edeceğiz” dedi. Grup açıklama ardından dağıldı.

2/ 11
Üniversitelilerin yürüyüşüne polis müdahalesi

LİSELİLER DE BERKİN’İ ANDI

Trabzon Liseli Genç Umut Grubu üyesi öğrenciler de Postane önünde, mavi ve beyaz renkteki balonlarla, '15’inde bir fidan Berkin Elvan' pankartı açarak basın açıklaması yaptı.

Öğrencilerin açıklamasında, “Haziran’dan bugüne sekizinci gencin canını alanlar onların, arkadaşlarının, ailelerinin hayallerini ve yaşamlarını da çaldılar. Berkin’e daha 15’inde ölümü yakıştıranlar, ‘emri ben verdim’ diyenlerdir. Berkin’i aramızdan alanlar ‘polisimiz destan yazdı’ diyenlerdir. Berkin’in hayatını alanlar, bu memleketi babalı – oğullu soyanlardır" ifadeleri yer aldı.

3/ 11
Üniversitelilerin yürüyüşüne polis müdahalesi

ADANA'DA BERKİN ELVAN EYLEMİ 

ÖĞRENCİLER YÜRÜDÜ

Merkez Turgut Özal Bulvarı üzerinde toplanan yaklaşık 500 kişilik öğrenci grubu, ellerinde ekmek ve Berkin Elvan'ın fotoğraflarını taşıyarak yürüyüş yaptı. Alkış ve ıslıklarla protestolarını sürdüren eylemci öğrenciler, hükümet ve polis aleyhine sloganlar attı. Yoldan geçenler, apartmanlarda balkonlara çıkanlar ve dershanelerdeki öğrenciler de yürüyüşe alkışlarla destek verdi. Bazı vatandaşlar ellerine tencere, kaşık alıp çaldı. Polis, Kenan Evren Bulvarı kavşağına kadar bir süre yürüyüşlerini sürdüren öğrencilerin yolunu kesti. Öğrencilere destek veren CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, polislerle görüşerek yürüyüşün bir süre daha devam etmesini istedi. Çevik Kuvvet ekiplerinin çekilmesiyle yürüyüş bir süre daha devam etti. Güzelyalı Mahallesi girişine kadar yürüyen gruba, polis herhangi bir müdahalede bulunmadı. Öğrenciler, bir süre slogan atıp, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okuyarak dağıtıldı.

4/ 11