Usta şarapçı olarak üretime başladılar!

Usta şarapçı olarak üretime başladılar!

ELAZIĞ’da Avrupa Birliği Kadın İstihdamını Destekleme Hibe Programı’nın ’butik şarapçılık projesi’ kapsamında 50 genç kız aldıkları 8 aylık kurs sonunca usta şarap imalatçısı oldu. Üzüm toplamadan, bağ budamasına, bağın ilaçlanması, üzümlerin sıkılarak mayalanması ve dinlendirilmesi ile şişelenmesini kendi elleriyle yapan kızların ürettiği şaraplar, piyasaya sürüldü.

1/ 16
Usta şarapçı olarak üretime başladılar!

Elazığ’a 35 kilometre uzaklıkta bulunan ve üzümleriyle ünlü Hal Köy’ünde, AB destekli proje kapsamında, aralarında başörtülülerin de bulunduğu 50 genç kız, 8 ay önce başladığı butik şarapçılık kursunu tamamladı. Üzüm toplamadan, bağ budamasına, bağın ilaçlanması, üzümlerin sıkılarak mayalanması ve dinlendirilmesi ile şişelenmesi konusunda uzman üreticiler tarafından eğitim alan genç kızların bu süre içerisinde ürettiği şaraplar ise piyasaya sürüldü. Elazığ Üzüm Birliği Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Kaya, AB’nin desteklediği proje kapsamında butik şarapçılık kursu verildiğini belirterek, şöyle dedi:

2/ 16
Usta şarapçı olarak üretime başladılar!

"Elazığ üzüm üreticileri birliği olarak proje hazırladık. Proje, AB ve Türkiye tarafından kabul edildi. Toplam 203 bin Euro’luk bir proje. Eylül ayında kursumuz başladı. Kursa herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 19–29 yaş arasından seçilen 50 kursiyerimiz devam etmektedir. 50 kursiyerimiz artık bağcılığı, bağlardaki faaliyetleri, yani ilaçlama, budama, temizleme, Veterinerlik Fakültesi Gıda Teknolojisi Bölümü’nde fermantasyon dersleri aldılar. Kursiyerler 10 aylık kurs süresini tamamladı."

3/ 16
Usta şarapçı olarak üretime başladılar!

Elazığ’ın yıllık 129 bin ton yaş üzüm rekoltesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kaya, şunları söyledi:

"Tesislerimiz küçük bir aile işletmesini temsil etmektedir. Bu tür işletmelerin Elazığ’da çok yaygınlaşmasını istiyorum. Çünkü 129 bin ton üzüm rekoltesine sahip ilimizde, 77 bin tonu sofralık, 52 bin tonu da şaraplık üzüm olarak karşımıza çıkıyor. Bizim amacımız şuydu, 50 kursiyerimiz için 2 veya 4’er kişilik arkadaş grubu olarak, KOBİ kredilerini aldığımız tesislerin maliyeti 30 bin TL civarındadadır. Kursi tamamlandı. Bundan sonra kendilerine benim Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’ndan sertifika alan kızlarımıza destek olmalarını bekliyoruz."

4/ 16