Uzay projesi sergi oldu

1964 yılında Zambiyalı bir öğretmen tek başına ülkesi için bir uzay programı yarattı.

Uzay projesi sergi oldu

1964 yılında Zambiyalı bir öğretmen tek başına ülkesi için bir uzay programı yarattı. O zamanın Time dergisine de konu olan projeye göre Edward Makuka Nkoloso adlı bu öğretmenin amacı Ay'a ve Mars'a gitmekti.

1/ 15
Uzay projesi sergi oldu

ABD ve Sovyetler Birliği'yle uzay yarışına girmeye kararlı olan Nkoloso'nun unuttuğu bir şey vardı... O da 3 milyon 600 bin nüfusu olan Zambiya'da sadece bin 500 lise mezunu ve 100'den daha az üniversite mezunu vardı.

2/ 15
Uzay projesi sergi oldu

Bütün bunlar Zambiya'nın bağımsızlık kutlamaları nedeniyle ortaya çıkmış bir fikirdi. Nkoloso kendisi üniversite mezunuydu. Bilim öğretmeni olan Nkoloso kendini gayriresmi olarak Ulusal Bilim, Uzay Araştırma ve Felsefe Akademisinin müdürü atadı.

3/ 15
Uzay projesi sergi oldu

Nkoloso'nun büyük hayalleri bir katapulttan esinlenen ateşleme sistemine dayanıyordu. Roketi ise alüminyum ve bakırdan yapılmış 10 metreye 6 metrelik bir teneke yığını olacaktı.

Nkoloso rokete 10 Zambiyalı ve 17 yaşında Afrikalı bir kız ile onun kedisini koyacaktı. Hedefte ise Mars vardı. Yalnız Nkoloso'un küçük bir sorunu vardı. Bu sorun 700 milyon dolar kadardı.

4/ 15