Uzaydan böyle görünüyor

İzlanda'daki yanardağ 11 Eylül'ün bile vuramadığı kadar büyük darbe vurdu.

Uzaydan böyle görünüyor

187 yıl sonra faaliyete geçerek 6 kilometre yükseğe toz ve kül püskürten İzlanda yanardağı Eyjafjallajokull Avrupa Sivil Havacılık sistemine 11 Eylül'ün bile vuramadığı kadar büyük darbe vurdu.

1/ 31
Uzaydan böyle görünüyor

40 saati aşkın süredir devam eden volkanik faaliyet nedeniyle Avrupa'nın batısında uçak seferleri tamamen durdu. Yüzbinlerce yolcu havalimanlarında mahsur kaldı.
İngiltere, İrlanda, İskoçya, Danimarka, Norveç, İsveç, Belçika, Hollanda, Finlandiya, Fransa, Almanya ve Polonya'da uçak seferleri yapılamıyor.

2/ 31
Uzaydan böyle görünüyor

Polonya Cumhurbaşkanı Kaczysnki'nin pazar günkü cenaze töreni tehlikeye girdi, Danimarka Kraliçesi'nin bugünkü doğumgünü partisine de kimse katılamıyor.

Amerika ile Avrupa arasındaki uçak seferlerinin yüzde 50'si yapılamıyor. olaydan önce günde 600 uçuş gerçekleştiriliyordu.

3/ 31
Uzaydan böyle görünüyor

KÜL RADARI KAPATIYOR

Küllerin görüş açısını kapatmasından çok motorlara girmesi durumunda motorun stop etmesine ya da hız ve yüksek ölçen pitot tüplerinin yanlış veri aktararak uçakların düşmesine sebep olmasından korkuluyor. Küllerin bugün de Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Baltık ülkelerine kadar ulaşması bekleniyor. Böylece hemen hemen tüm Avrupa'daki uçuşlar sekteye uğrayacak. Sağlık uzmanları da bronşit ve astımı olan kişilere sokağa çıkmama uyarısı yaptı.

4/ 31