Valinin yolunu kestiler !

Zonguldak'ın Gelik Beldesi'ne bağlı Ayiçi Mahallesi sakinleri valinin aracının önünü kesti.

Valinin yolunu kestiler !

ZONGULDAK'ın Gelik Beldesi'ne bağlı Ayiçi Mahallesi sakinleri, "Sizin mahalleye gelsem bir çok yeri çöplüktür tahmin ediyorum" diyen Vali Erdal Ata'ya sinirlenerek makam aracının önünü kesti. Aracından inen Vali Ata, "Ben genel konuştum, yanlış anladınız" diyerek mahalleliyi ikna edince yoluna devam etti.

1/ 6
Valinin yolunu kestiler !

Ayiçi Mahallesi sakinleri, mahallelerinin yakınındaki İl Özel İdaresi'ne ait Katı Atık Düzeli Depolama ve Bertaraf Tesisi'nin insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle kaldırılması için Zonguldak Valiliği'ne başvuruda bulundu. Mahalle sakinleri, 2 gündür tesiste toplanarak eylem yaparken, Zonguldak Valisi Erdal Ata da, çevre ilçe ve belde belediye başkanlarıyla birlikte bugün tesiste inceleme yaptı.

2/ 6
Valinin yolunu kestiler !

Yaklaşık 200 mahalle sakini, Zonguldak Belediyesi ile diğer ilçe ve belde belediyelerinin çöpünü döktüğü tesise gelerek, Vali Ata'ya şikayetlerini dile getirdi. Vatandaşlar, "Tıbbi atıklar arıtılmadan tesise atılıyor. Sızan kirli su içme sularımıza karışıyor. Mahallenin içinden geçen dere simsiyah olmuş durumda. Önceden biz oradan su içerdik. Şimdi tüm balıklar telef oldu. Koku nedeniyle dışarıya çıkamaz olduk. Balkona dahi çıkamıyoruz. Bizim suçumuz ne" diye konuştular.

3/ 6
Valinin yolunu kestiler !

Vali Ata ise, tesisteki eksikliklerin tespit edildiğini, bunları en kısa sürede gidereceklerini söyledi. Etrafında toplanan mahalle sakinlerine, tesis ile ilgili gösterdikleri duyarlılığı, yaşadıkları çevreye de göstermeleri gerektiğini söyleyen Vali Ata, "Sizin mahalleye gelsem birçok yeri çöplüktür tahmin ediyorum" dedi. Buna sinirlenen bir vatandaş ise, "Valim bir dakika çok zoruma gitti. 'Mahalleniz çöplük' dediniz. Bizim mahallemizi kim çöplük yaptı?" diye konuştu.

4/ 6