Van'da 'Erdoğan' gerginliği

Van'da 'Erdoğan' gerginliği

Van'da 'Erdoğan' gerginliği

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın cadde üzerinde bulunan seçim bürosu önünde toplanan 600-700 kişilik bir grup, slogan atmaya başladı.

1/ 42
Van'da 'Erdoğan' gerginliği

Protestocu kalabalık, çevrede geniş güvenlik önlemi alan polislerin bulunduğu bölgeye zaman zaman taş attı. Polisler sadece kalkan kulanarak gelen taşlardan korunurken, herhangi bir müdahale olmadı.

2/ 42
Van'da 'Erdoğan' gerginliği

"RAMAZAN'I BURUK YAŞADIK"

Başbakan Erdoğan Van'da Beşyol mevkiinde düzenlenen mitingdeki konuşmasında, 10 Ağustos'taki seçimde Vanlıların kendisine oy vermesini istedi. Bayramın buruk geçtiğini belirte9n Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

3/ 42
Van'da 'Erdoğan' gerginliği

"Bayram trafiğinde 100'den fazla kardeşimizi kaybettik. Başta Diyarbakır'daki çocukları dağa zorla çıkarılmış annelerin feryadı ve Suriye, Irak, Mısır ve diğer İslam ülkelerinde yaşayan kardeşlerimizin yaşadıkları bizi hüzne, kedere sevk etti. Gazze'de yaşanan soykırım hem Ramazanı hem de bayramı maalesef kana buladı, millet olarak hepimizi huzursuz etti. Soykırımın Ramazan Bayramı'nda çok şiddetli devam etti. İsrail Ramazan, bayramda sivil, çocuk demedi. Okul, hastane demedi. Gazze'ye ölüm yağdırmaya devam etti. 25 günde 1300'e yakın Gazzeli şehit edildi. Bunların 250'si çocuk 100'ü kadın. Gazze'deki çocuklar bayramı göremediler. Evlerinde şehit edildiler. Camilerde, okullarda öldürdüler. Yaralı eli, ayağı kopmuş şekilde hastaneye gittiler. Orada havadan yağan bombalarla alçakça katlettiler. İsrail devletinin, yönetiminin yaptığının biz alçakça soykırım girişimi olduğunu dedikçe, birileri rahatsız oluyor. Nazilere benzetince birileri rahatsız oluyor. Dünyaya sesleniyorum. İsrail’in yaptığın Hitlerin nazilerin yaptığından ne farkı var. Soykırım değil de nedir. Bu ırkıçılığı, faşizmi ve Hitlerin ruhunu yaşatmaktır. Şu anda İsrail, Hitlerin söylediğini söylüyor. İsrail sergilediği insafsızlık, ahlaksızlığı meşru müdafaa diyerek dünyaya yutturmaya çalışıyor."

4/ 42