Ya erken seçim ya ölüm!

Önceki gün 5 kişinin hayatını yitirdiği Ukrayna’da eylemciler ölümüne savaşıyor.

Ya erken seçim ya ölüm!

Önceki gün 5 kişinin hayatını yitirdiği Ukrayna’da eylemciler ölümüne savaşıyor. Dün geçici ateşkes ilan eden muhalefet, ‘Ya erken seçim yapın ya da Kiev’i yıkarız’ ültimatomu verdi.

Ukrayna’da kasım ayında hükümetin Rusya’dan çekindiği için Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşmasını askıya almasıyla başlayan siyasi kriz, geçen pazar yeniden başlayan çatışmalarla iyice çıkmaza girdi. Maske takan protestocuların tutuklanması için çıkarılan yasa sonrasında AB yanlısı sağcı gruplar ile polis arasında çıkan çatışmalar beşinci gününe girerken 5 eylemci polis kurşunuyla hayatını kaybetti, 300’den fazla gösterici de yaralandı.

1/ 9
Ya erken seçim ya ölüm!

‘Kurtarılmış bölge’

Özel polis birimi Berkut, Hruşevski caddesi üzerinde ‘kurtarılmış bölge’ ilan edilen 40 metrelik barikat alanını alamayınca bölgeye zırhlı personel taşıyıcılar gönderildi. Eylemciler dün öğle saatlerine kadar lastik yakarak polise molotofkokteyli atmaya devam etti. Devlet başkanı Viktor Yanukoviç çatışmaları sone erdirmek için muhalif liderlerle görüştü, ancak bu görüşmeden bir sonuç çıkmadı. Birleşik muhalefet tarafından Cumhurbaşkanı ilan edilen, UDAR (Darbe) Lideri eski dünya boks şampiyonu Vitaliy Kliçko, hükümetin erken seçim ilan etmesini, aksi takdirde protestocuların başkent Kiev’de ’saldırıya geçeceğini’ söyleyerek ültimatom verdi.

2/ 9
Ya erken seçim ya ölüm!

Muhaliflerin 3 şartı

Göstericileri dün akşam 08.00’e kadar ateşkese ikna eden Kliçko, “Barikatları koruyun ama görüşmeler bitene kadar sakin olun” açıklamasında bulundu. Muhalefet, gösterileri bitirmek için üç şart öne sürdü. Bunlar, bir an önce erken seçim ilan edilmesi, hükümetin istifa etmesi ve yeni yürürlüğe girin protesto yasalarının kaldırılması oldu. Ancak muhalefetin ültimatomu hükümet tarafından ‘darbe girişimi’ olarak yorumlandı. Başbakan Mikola Azarov da ödünlerin ’mümkün olabileceğini’ ama muhalefetin ültimatomlardan kaçınması gerektiğini belirtti.

3/ 9
Ya erken seçim ya ölüm!

‘Reviri bastılar’

Berkut güçlerinin göstericilerin revir olarak kullandığı bir daireyi basarak 22 sağlık görevlisini dayak ve işkence yaparak gözaltına aldığı iddia edildi. Son 24 saat içinde tutuklananların sayısının ise 80’i bulduğu belirtiliyor. Bu arada Hruşevski caddesinde uzun süre kalan eylemcilerin cep telefonuna hükümet tarafından, “Sayın kullanıcı, hükümet karşıtı eylemlere katıldığınız tespit edilmiştir” şeklinde mesaj gönderildiği de ortaya çıktı.

Ateşkeste savaş hazırlığı

Muhalefet geçici ateşkes ilan etti ama bu süreyi taş toplamak ve molotofkokteyleri yapmak gibi savaş hazırlıklarıyla geçirdi.

4/ 9