Yağışlar, Meke Gölü'ne can olmadı

Yağışlar, Meke Gölü'ne can olmadı

Yağışlar, Meke Gölü'ne can olmadı

KONYA'nın Karapınar İlçesi'ndeki Meke Gölü, son yıllardaki kuraklık ve yeraltı su seviyesinin sürekli azalması nedeniyle yok olma seviyesine geldi. Geçen yıla oranla, bu yıl yağışların fazla olmasına rağmen, yağışlar göle can katmadı.

1/ 7
Yağışlar, Meke Gölü'ne can olmadı

Dünyanın nazar boncuğu olarak bilinen sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan Meke Gölü, yeraltı su kaynağıyla besleniyor. Ancak yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi nedeniyle suyla dolu olan göl, haritadan silinme noktasına geldi. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı, Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fetullah Arık, bu yıl yağışlarda yüzde 80 oranında artış olduğunu ancak bunun Meke Gölü'nün kurumasına engel olamadığını belirtti. Arık, şunları söyledi:

2/ 7
Yağışlar, Meke Gölü'ne can olmadı

"Meke Gölü, yeraltı suyuyla beslenen bir göl. Uzun yıllardır Konya kapalı havzasında yıllık ortalama 1 metre düşüşle, 20- 25 yıl öncesine göre 30 metreden fazla düşüm var. Meke Gölü'nün şu an ki kurak görünümünün nedeni de yeraltındaki aşırı düşümdür. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasına baktığımızda ciddi bir yağış artışı var. Sadece geçtiğimiz mart ayıyla kıyaslanırsa, yüzde 80'nin üzerinde artış var. Daha önceki yıllarda havzaya ortalama metrekareye 320 milimetre yağış düşüyordu. Ekim ve Nisan ayı arasına baktığımızda neredeyse havzaya düşen toplam yağış kadar, bu yıl metrekareye 316 milimetre yağış düşmüş. 6 ayda neredeyse bir yıllık yağışının tamamı yağmış."

3/ 7
Yağışlar, Meke Gölü'ne can olmadı

YERALTI SUYUNDAN DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Ancak bu yağışlara rağmen yeraltı su seviyesinde düşüşün devam ettiğini belirten Arık, "Şu anda geçtiğimiz yıllarda bir yerde 2 metre düşüm varsa, bu yıl belki 1.70 santimetre civarında ortalama yüzde 15-20 civarında katkısı olmuş durumda. Meke ekseninde durumu değerlendirdiğimizde bir yıllık yağışla gölün kurtarılamayacağı ortada" dedi. Arık, Karapınar bölgesinde tarımsal sulamada yeraltı suyunun çok fazla kullanıldığını, bunun içinde çok su isteyen bitki üretimi yerine az su isteyen ürüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Tarımda damlama ve yağmurlama sulamaya geçildiğini ancak bunun hızlandırılması gerektiğine dikkat çeken Arık, artık tarım arazisine sulama yapılırken tamamının suyla dolu olmasının beklenilmemesi sadece ürüne yeterli olacak kadar sulama yapılması gerektiğini kaydetti.

4/ 7