Yanan tarihi binalar

Yanan tarihi binalar

Dün gece alevlere teslim olan Galatasaray Üniversitesi, akıllara yakın zamanda yanan tarihi binaları getirdi.

1/ 10
Yanan tarihi binalar

ORTAKÖY GAZİOSMAN PAŞA İLKÖĞRETİM OKULU

İstanbul'un tarihi ve turistik mekanı Ortaköy'de Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu'nun faaliyet gösterdiği 110 yıllık tarihi Naime Sultan Yalısı'nın 13 Temmuz 2002 günü yandı. Okulun kullanılmaz hale gelmesine neden olan yangınla ilgili olarak Polis Kriminal Laboratuvarı tarafından hazırlanan rapor, bir süredir rafa kaldırılan dosyanın yeniden açılmasına neden oldu.

Ortaköy'de esrarengiz şekilde yanan tarihi Naime Sultan Yalısı'nın kasıtlı olarak kundaklandığı ortaya çıktı. Yalının yanan tahtalarında benzin izine rastlayan İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı, elektrik kontağı raporu veren bilirkişinin aksine "Yangında kasıt var" dedi.

Tarihi binanın çatısı ve bazı duvarları kısmen çöktü.

2/ 10
Yanan tarihi binalar

TAŞ MEKTEP YANDI

Bakırköy'ün tarihi Taş Mektep’i Mayıs 2009’da yandı. Alevler, 2003 yılında güçlendirilecek diye boşaltılan binanın ahşap olan iç kısmını tamamen sardı. Bakırköylülerin beş nesildir okuduğu okulun yangından sonraki hali görenleri yasa boğdu.

Taş Mektep’in mezunları arasında Cahit Sıtkı Tarancı, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Neriman Köksal ve Cem Karaca gibi sanatçılar vardı.

Binanın içinin ahşap olması nedeniyle itfaiyenin müdahalesine rağmen yangın kısa sürede alt katlara sıçradığı ve okul kül oldu. Kartaltepe Mahallesi’ndeki okul depremde hasar görmüş ve 2003’te boşaltılmıştı.

3/ 10
Yanan tarihi binalar

HAYDARPAŞA GARI

28 Kasım 2010'da tarihi Haydarpaşa Garı’ından kara dumanlar yükselmeye başladı. Yangın söndürme çalışmalarında hazır beklemesine karşın 2 yangın söndürme uçağı kullanılmadı.

4/ 10