Yanardağ yeniden patladı

İzlanda'da 200 yıllık sessizliğin ardından faaliyete geçen yanardağ ikinci kez patladı.

Yanardağ yeniden patladı

İzlanda'da, 200 yıllık sessizliğin ardından geçen ay patlayan tehlikeli yanardağda ikinci bir patlama daha meydana geldi. Volkan, buzulun ortasında görsel şölen vadediyor, ancak diğer taraftan, bölge halkının tedbir amaçlı olarak evlerini boşaltması gerekiyor.

1/ 8
Yanardağ yeniden patladı

İzlanda devlet radyosu, ülkenin güneyindeki Eyyafyallayöküll buzulunun 200 metre altındaki kraterden kara duman ve beyaz buhar yükseldiğini, buzulun kısmen eridiğini duyurdu.

2/ 8
Yanardağ yeniden patladı

Bölgede incelemede bulunan sahil güvenlik uçağı, alçalan bulutlar nedeniyle buzulda bir açılma ve lav göremedi. Sivil Savunma Dairesi, eriyen buzulun, şimdiden su seviyesi 84 santimetre yükselen bir nehrin taşmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

3/ 8
Yanardağ yeniden patladı

İzlandalı bilim adamları, patlama başlamadan 2 saat önce buzul yakınında sismik faaliyetin arttığı haberini vermiş, bölgeden yaklaşık 800 kişi tahliye edilmişti. Yanardağ, 1821 yılından sonra yaklaşık 200 yıllık sessizliğin ardından 20 Martta patlamıştı. İzlanda'nın güneyinde, altındaki volkanik oluşumun 190 yıl sonra harekete geçtiği Eyyafyallayöküll buzulu, İzlanda'nın beşinci büyük buzulu.

4/ 8