Yarasa gübresiyle sebze meyve yetiştiriyor

Yarasa gübresiyle sebze meyve yetiştiriyor

Elazığ'ın Ağın ilçesinde, Bünyamin Erdem'in 16 yıl önce tesadüfen gördüğü bir mağarada bulduğu yarasa gübresi, ürettiği organik ürünlerin lezzetine lezzet katarken, verimi de iki kat artırdı.

Keban Baraj Gölü kıyısında 2000 yılında gezinti yaptığı sırada bir mağara olduğunu gören Erdem (43), mağaraya girdiğinde bol miktarda yarasa gübresi buldu. Bu gübreyle organik tarıma başlayan Erdem, aralıksız 16 yıldır temin ettiği gübreyle sebze ve kavun, karpuz yetiştiriyor.

Erdem, yetiştirdiği ürünlerin lezzetini ve verimini artıran bu gübreyi tüm çiftçilere öneriyor.

1/ 9
Yarasa gübresiyle sebze meyve yetiştiriyor

AA muhabirine açıklama yapan Erdem, 1999 yılında İstanbul'da çalışırken köyüne dönmeye karar verdiğini söyledi.

Köyünde çiftçilik yapmaya başladığını ifade eden Erdem, çevre gezintisine çıktığı bir gün Keban Baraj Gölü kıyısında bir mağara gördüğünü ve merak ederek mağaraya girdiğini belirtti.

Mağarada yarasa gübresi bulduğunu anlatan Erdem, böylece organik tarıma başladığını aktardı.

2/ 9
Yarasa gübresiyle sebze meyve yetiştiriyor

"ORGANİK GÜBRE SAĞLIK AÇISINDAN DA ÇOK İYİ"

Yarasa gübresinin verim artırıcı özelliğini önceden duyduğunu dile getiren Erdem, "2000 yılından beri bu mağaradan aldığım yarasa gübresini kullanıyorum ve çok verim aldım. Yapay gübrelere nazaran organik olan bu gübre sağlık açısından çok iyi. Yarasa gübresi, yetiştirdiğim ürünlerin lezzetine lezzet katıyor." dedi.

3/ 9
Yarasa gübresiyle sebze meyve yetiştiriyor

Eski yerli tohumlar ve yarasa gübresi kullanarak yetiştirdiği ürünlerin hem göze hem de mideye hitap ettiğini belirten Erdem, yarasa gübresinin üründe verimi de katladığını kaydetti.

Erdem, organik ürün yetiştirmek isteyen çiftçilerin yarasa gübresini kullanmaları halinde farkı göreceklerine dikkati çekerek, yetiştirdiği ürünlerle çarşıda pazarda satılan ürünler arasında fark gördüğünü aktardı.

Yetiştirdiği ürünleri kendilerinin kullandığını, ihtiyaçtan fazlasını ise komşularına dağıttığını belirten Erdem, "Bu ürünlerin bitkileri her gün sulanıyormuş gibi daha gür ve canlı. Bu sebzelerle yapılan bir salatanın kokusunu sokaktan dahi almak mümkün. Bu ürünlerin tadı anlatmakla anlaşılmaz." diye konuştu.

Erdem, yarasa gübresini tarımsal üretim yapan herkese tavsiye ettiğini sözlerine ekledi.

4/ 9