Yasak geliyor, balıklar ucuzladı !

Denizlerde balık avı yasağının başlamasına sayılı günler kala balık fiyatları ucuzladı.

Yasak geliyor, balıklar ucuzladı !

Denizlerde balık avı yasağının başlamasına sayılı günler kala Güney Marmara'da özellikle hamsi, istavrit ve sardalya fiyatlarının gerilemesi satışları artırdı.

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki İhsaniye Semt Pazarı'nda tezgah açan balıkçı Ömer Kocaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, denizlerde su ürünleri av yasağının 15 Nisan'da başlayacağını söyledi.

1/ 6
Yasak geliyor, balıklar ucuzladı !

Vatandaşların, sezonun son günlerinde de balığa ilgi gösterdiğini belirten Kocaman, "Önümüzdeki hafta başlayacak av yasağı dolayısıyla fiyatlarda azalma var. Hamsinin kilogramı 20 liradan 10 liraya, istavritin kilogramı 15 liradan 10 liraya, sardalyanın kilogramı 10 liradan 7 liraya düştü. Çipura ve levreğin kilogramı da 25 liradan 22 liraya geriledi." dedi.

2/ 6
Yasak geliyor, balıklar ucuzladı !

Kocaman, en çok çipura ve levrek gibi büyük balıkların rağbet gördüğünü, hamsinin dönem itibarıyla pek lezzetli olmadığı için fazla tercih edilmediğini aktardı.     

HAVALAR ISINDI, FİYATLAR GERİLEDİ

Balıkesir Bölgesi Su Ürünleri Üreticiler Birliği Başkanı Nihat Işık da balıkçıların ellerindeki deniz ürünlerini satabilmek için fiyatları düşürmek zorunda kaldığını ifade etti.

3/ 6
Yasak geliyor, balıklar ucuzladı !

Işık, kış mevsimine göre balık tüketiminin az olduğuna işaret etti.     

Bandırma'daki balık halinde tezgah açan Ali Yolagelen, havaların ısınmaya başlamasıyla denizden çıkarılan balık miktarının arttığını kaydetti.     

Yolagelen, havaların ısınmasının da etkisiyle fiyatların gerilediğini söyleyerek, "15-20 liraya sattığımız hamsinin kilogramını yaklaşık 20 gündür 10 liraya satıyoruz. Tabii hamsi 10 lira olunca bu durum diğer balık fiyatlarını da etkiledi.  10 liradan satılan sardalya 5 liraya, 15-20 lira olan istavrit de 7-10 liraya kadar düştü." diye konuştu.

4/ 6