Yasaksız günden kareler

Yasaksız günden kareler

Yasaksız günden kareler

Türkiye, dün tarihî günlerinden birini yaşadı. Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili düzenlemenin ‘resmen’ hayata geçmesinin ardından başta öğretmenler olmak üzere devlet memurları başörtülü olarak işbaşı yaptı. Öğretmenler ilk kez ‘eşit’ olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İlkokul öğrencileri ise Andımız’ı okumadan derse başladı.

1/ 10
Yasaksız günden kareler

Demokratikleşme Paketi’nde yer alan kamuda başörtüsü serbestiyeti ile ilkokullarda öğrenci andının kaldırılması maddeleri hayata geçirildi. Konuya ilişkin yönetmelik dün Resmî Gazete’de yayımlandı.

2/ 10
Yasaksız günden kareler

İlgili yönetmeliğin 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin birinci paragrafında yer alan ‘kadınlar’ ibaresinden sonra gelen, “Elbiseler temiz, düzgün, ütülü, sade; ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı; görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış; tırnaklar normal kesilmiş olur.” cümlesi kaldırıldı.

3/ 10
Yasaksız günden kareler

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘tarihi bir adım’ olarak nitelendirdiği ‘kamuda başörtü serbestliği’ ile ilgili idari düzenleme de ‘resmen’ başlamış oldu. Hastaneler, okullar ve resmi kurumlarda çalışan başörtülü bayanlar, yıllar sonra ‘eşit’ olmanın mutluluğunu yaşadı.

4/ 10