Yemende birlik mesajı verdi

Yemende birlik mesajı verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yemen’de Uluslararası Yemen Türk Okulu’nun Sana Kompleksi’ni açtı.

1/ 6
Yemende birlik mesajı verdi

Yemen Başbakanı Muhammed Salem Basendva ile beraber katıldığı açılış töreninde konuşan Davutoğlu, okulun yapılmasına katkıda bulunan Konyalı işadamlarına teşekkür etti. “Yemen’de inşa ettiğiniz bu kampüs, Konya’da inşa edeceğiniz bir okul gibi değerlidir.” ifadelerini kullandı. “Şehitlerimizin kanı ne kadar aziz ve mübarek ise bu kampüsü inşa etmek için ter döken kardeşlerimizin teri de o derece aziz ve mübarektir.” diyen Davutoğlu, işadamlarından Yemen’de bir Türk üniversitesi açmalarını istedi. Yemen Başbakanı Basendva da “Okullarımızın Türk okulları ile aynı seviyeyi yakalamasını diliyorum.” dedi. Törene, Davutoğlu’nun eşi Sare Hanım ile Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da katıldı.

2/ 6
Yemende birlik mesajı verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, törendeki konuşmasında okulu yaptıran işadamlarına, Yemen’de görev yapan Türk öğretmenlere, okula çocuklarını gönderen velilere ve öğrencilere, Yemenli yetkililere ayrı ayrı seslendi. Türk öğretmenlere de teşekkür eden Dışişleri Bakanı, “Sizlere şükran borçluyuz. Buradaki öğretmen arkadaşlarınızla Yemen’in yeni nesline yaptığınız katkı dolayısıyla, hem Yemen hem Türkiye sizlere hep minnettar olacaktır. Türkiye’de yetiştirdiğiniz bir çocuk ile Yemen’deki yetiştirdiğiniz bir çocuk arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de hem insanlık için hem iki ülke için hizmet edeceklerdir. Allah sizlerden de sizleri bu hayırlı yolculuğa yönlendiren büyüklerden de razı olsun.” diye konuştu.

3/ 6
Yemende birlik mesajı verdi

Başbakan Basendva’nın bütün programlarını iptal ederek okul açılışına katılmasının kendileri için bir lütuf olduğunu dile getiren Davutoğlu, Basendva’ya teşekkür etti. Yüz yıl önce Türklerin dedelerinin Yemenlilerin özgürlüğü için kanlarını ve canlarını verdiklerini ifade eden Davutoğlu, ondan yüz sene sonra onların torunlarının bu sefer kan yerine ter dökerek bir okul açtıklarını ve Yemen’in geleceğini birlikte inşa etme iradesini gösterdiklerini kaydetti. Davutoğlu, “Şehitlerimizin kanı ne kadar aziz ve mübarek ise bu kampüsü Yemen’e inşa etmek için ter döken kardeşlerimizin teri de o derece aziz ve mübarektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 75 milyon Türk’ten bir mesaj getirdiğini ifade eden Davutoğlu, “Bu mesaj şu: Tarihte olduğu gibi biz bu zor günde de Yemenli kardeşlerimizin yanında olacağız. Yemen’in başarısını kendi başarımız, üzüntüsünü kendi üzüntümüz sayacağız.” sözlerini kullandı.

4/ 6