Yeni ekonomi bakanı Nihat Zeybekci kimdir?

Yeni ekonomi bakanı Nihat Zeybekci kimdir?

Yeni ekonomi bakanı Nihat Zeybekci kimdir?

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliğiyle Ekonomi Bakanlığı'na getirdiği Ak Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, tütün tarlasında geçen zorlu çocukluk yıllarının ardından Türkiye ekonomisinin dümenine geçerek azmin örneği de oldu.

Tavas’ta ortaokulu bitirdikten sonra babasının, 'Oğlum seni bu şartlarda okutmamız mümkün değil' sözleriyle eğitim hayalleri yıkılan Zeybekci’nin hayatının dönüm noktası, öğretmeninin yardımcı olarak parasız yatılı sınavlarına girmesini sağlaması ve Zeybekci’nin Kütahya İmam Hatip Lisesi’ni kazanması oldu.

1/ 8
Yeni ekonomi bakanı Nihat Zeybekci kimdir?

Tavas İlçesi Baharlar Beldesi’nde 1961 yılında doğan Nihat Zeybekci’nin çocukluk yılları zorluk içinde geçti. Beş çocuklu Fatma ve Şükrü Zeybekci çiftinin en küçük çocuğu olan Nihat Zeybekci, 7 yaşında tütün tarlalarında çalışmaya başladı. Zeybekci çocukluk yıllarını, 'Tütün tarlasında başladı serüvenim. 7 yaşından itibaren tütün tarlasında amelelik dahil her şeyi yaptım. Su dağıtır, getir-götür işlerine bakardım. Anamız babamız herkes gibi çocuğuna en iyi şekilde bakmak isterdi ama çaresizlik işte. Tütünün şişe geçirilerek dizilmesi vardır. Parmağınıza her şiş girdiğinde bağırırsınız. Her girdiğinde, ’Okulun en iyisi ben olacağım’ diye bağırdığımı hatırlarım. Okumak zorunda olduğumu biliyordum' diyerek anlattı.

2/ 8
Yeni ekonomi bakanı Nihat Zeybekci kimdir?

ÖĞRETMENİ YARDIMCI OLDU

İlk ve ortaokulu tamamlayan Nihat Zeybekci’nin eğitim hayalleri, babasının, 'Oğlum seni bu koşullarla okutamayız' sözleriyle yıkıldı. Zeybekci’nin okuma isteğini bilen öğretmeni, başvuruların son günlerine yakın Zeybekci’ye destek olarak devlet parasız yatılı sınavlarına girmesini sağladı. Zeybekci, Kütahya İmam Hatip Lisesi’ni kazanıp lise eğitimini Kütahya’da tamamladı. Üniversite sınavlarında Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, ağabeylerinin desteği ile bir süre bir evin tavan arasında kalarak da olsa tamamladı.

3/ 8
Yeni ekonomi bakanı Nihat Zeybekci kimdir?

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS

Üniversitede okurken dış ticaret şirketinde de çalışmaya başlayan Nihat Zeybekci, girdiği sınavı kazanarak İngiltere’ye gitti ve Londra’daki South London Collage’de yüksek lisans yaptı. Babasının rahatsızlığı nedeniyle Denizli’ye dönen Zeybekci, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Çalışma hayatına İstanbul’da Demirören Grubu’nda başlayan Zeybekci, Denizli’de Küçüker Tekstil’de ihracat müdürlüğü yaparken 1994 yılında kendi işinin başına geçti ve Turkuaz Tekstil’i kurdu.

4/ 8