Yeni Meclis rengârenk!

Yeni Meclis rengârenk!

Yeni Meclis rengârenk!


Meclis’e bu yıl ilk kez girecek çok renkli isimler var. Leyla Zana’dan Metin Altıok’un kızına, Tuncay Özkan’dan şemsiye ile ünlenen Bennur Karaburun’a...
 
Seçimler yalnızca rakamlar ve yüzdelerden ibaret değil. Meclis'i dolduracak 550 milletvekilinin aralarında öyle isimler var ki her birinin hayatı film olacak kadar özel. Silivri’den çıkıp başkentin yolunu tutan Tuncay Özkan, Meclis’ten alınıp cezaevine gönderilen ve 24 yıl sonra aynı Meclis’e dönmeye hazırlanan Leyla Zana, yağmurda çekilen fotoğrafıyla Bennur Karaburun bunlardan sadece bazıları; İşte yeni TBMM’nin en renkli yüzlerinden bazıları:
 

1/ 16
Yeni Meclis rengârenk!

Leyla  Zana’nın dönüşü!

- Leyla ZANA: Kendisine danışılmadan Ağrı’dan aday gösterildiği konuşulan Zana, yeniden meclise girdi. İnsanların arasına karışarak dertlerini dinleyen Zana’nın bu yaklaşımı takdir topladı. HDP’nin Doğu Anadolu’da Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da kazandığı zaferin arkasında bölgede başarılı bir çalışma yürüten Leyla Zana’nın olduğu konuşuluyor. Zana, 1991 Türkiye genel seçimlerinde, bölge kadınlarının büyük desteğini aldığı bir seçim çalışması sonrasında zamanın Sosyal Demokrat Halkçı Parti listesinden Diyarbakır milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

2/ 16
Yeni Meclis rengârenk!

TBMM’den hapise

2 Mart 1994’te, ABD’de yaptığı bir konuşma yüzünden, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, Orhan Doğan, Hatip Dicle, Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak’la beraber milletvekilliği dokunulmazlığı kaldırıldı. Ertesi gün dokunulmazlıkları kaldırılmış olan diğer 5 milletvekiliyle birlikte gözaltına alındı. 17 Mart 1994’te, grup arkadaşları Hatip Dicle, Selim Sadak ve Orhan Doğan ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi. 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Zana 8 Haziran 2004’te özgürlüğüne kavuştu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde ise bağımsız milletvekili olarak meclise bir kez daha girdi.

3/ 16
Yeni Meclis rengârenk!

6 Kasım 1991’de, TBMM yemin töreninde, Kürt bayrağını simgeleyen bantla çıkıp Kürtçe yemin etmişti.

4/ 16