Yok böyle bir konser !

Stuttgart Senfoni Orkestrası, İkinci Bahar Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde değişik bir konsere imza attı.

Yok böyle bir konser !

Sığacık'ta tarihi kale içinde ve Bornova'da konserler veren dünyaca ünlü Stuttgart Senfoni Orkestrası, Türkiye'den ayrılmadan önce Seferihisar'da kaldıkları Güven İkinci Bahar Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde oldukça değişik bir konser verdi. Yaşam Merkezi'ni adeta bir konser salonuna çeviren orkestra üyeleri, smokinleriyle ve konser kıyafetleriyle odaların balkonlarına çıkarak enstrümanlarını akort etmeye başladı. Şef Frederic Tshumi ise tişörtünün üzerine taktığı papyonu ve eline aldığı bagetiyle havuza girerek, orkestranın konserini başlattı. Yaşam Merkezi sakinleri konseri hayranlıkla izlerken, müziğin sesini tesisin dışından duyanlar da içeri girerek alkışla tempo tuttu. Orkestra, yarım saati geçen konserinde 12 parça seslendirdi.

1/ 5
Yok böyle bir konser !

ORKESTRADA BİR TÜRK

Orkestranın tek Türk sanatçısı keman virtüözü Olcay Atalay, annesinin ve kızkardeşinin Yaşam Merkezi'nde kaldığını belirterek, “Orkestra üyeleri burada kaldıkları bir hafta içerisinde rüyalarını süsleyen günler geçirdi. Havuzdan senfoni konseri de bütün arkadaşları hayaliydi” dedi. Seferihisar Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Almanya'nın Goethe Enstitüsü'nün katkılarıyla orkestranın Türkiye'ye geldiğini belirten Atalay, “Ben de burada ülkemi arkadaşlarıma anlatma fırsatı buldum. Almanya'da gördükleri Türklerin onlarda bıraktığı izlenimden çok farklı, modern ve Avrupa'ya daha yakın bir halk ile karşılaştıklarını söylediler. Emeği geçen herkese hem bir İzmirli hem de orkestranın bir ferdi olarak çok teşekkür ediyorum” dedi.

2/ 5
Yok böyle bir konser !

MEMNUN KALDILAR

Orkestranın eski şefi ve keman virtüözü Manfred Nonnenmann, Türkiye'de çok sıcak karşılandıklarını, inanılmaz bir ilgi gördüklerini ifade ederek, “Sığacık Kale İçi muhteşem bir mekan. Tarihi bir alanda, tarihinin ilk konserini vermek bizi çok heyecanlandırdı. Ayrıca Türk halkının senfoniye olan ilgisi, konser alanını doldurması bizim için çok önemli çok mutlu olduk” dedi.

3/ 5
Yok böyle bir konser !

Bir diğer sanatçı Maryon Moll da, “Çok güzel günler geçirdik. Kemeraltı'nı, Efes'i gezdik, Meryem Ana'yı ziyaret ettik. Türk halkının bize anlatılanlardan gördüklerimizden çok farklı olduğunu gördük. Bize bu imkanı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

4/ 5