Yola çıktılar! Gidiyorlar

Yola çıktılar! Gidiyorlar

Yola çıktılar! Gidiyorlar


SURİYE'de Kürtlerin yaşadığı ve IŞİD'in saldırıları altında bulunan Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi karşısındaki Kobani’ye Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin göndereceği peşmerge güçlerinin bu gece yarısı Erbil’den uçakla Şanlıurfa'ya hareket etmeleri bekleniyor.
 

1/ 26
Yola çıktılar! Gidiyorlar

Peşmerge Bakanlığı sözcüsü General Helgurd Hikmet peşmergelerin hava yoluyla, silah mühimmatın kara yoluyla Kobani’ye gideceğini söyledi.

2/ 26
Yola çıktılar! Gidiyorlar

Irak'taki Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nun 22 Ekim'de peşmergenin Kobani’ye gitmesine ilişkin aldığı karar ardından hazırlıklarını tamamlayan peşmerge güçlerinin bugün hareket etmesi bekleniyor. Askeri kaynaklar peşmerge güçlerinin bir bölümünün Türkiye saati ile bugün 24.00'te Erbil Havalimanı’ndan uçakla Şanlıurfa GAP Havalimanı'na gideceğini söyledi. Uçakla gidecek peşmergelerin Şanlıurfa’dan araçlarla Kobani’ye taşınacağı ifade edildi. Peşmerge Bakanlığı yetkilileri bir haftadan bu yana görülen teknik sorunların giderilmesi için çalışma yapıldığını ve sorunların aşıldığını belirtti. Erbil’den uçakla ayrılacak peşmerge sayısının 150 kadar olduğu ifade edilirken Peşmerge Bakanlığı geçişin ne zaman olacağına ilişkin bilgi vermedi.

3/ 26
Yola çıktılar! Gidiyorlar

PEŞMERGE MUHARİP GÜÇ OLARAK GİDİYOR

Bakanlık sözcüsü General Helgurt Hikmet, peşmergelerin uçakla, yanlarında götürecekleri silah ve teçhizatların ise karayolu ile Kobani’ye ulaştırılmasının planlandığını kaydetti.

4/ 26