Yurtta Cumhuriyet coşkusu

Yurtta Cumhuriyet coşkusu

GÜNEYDOĞU'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Şırnak'ta bir polisin şehit olduğu dün akşamki terörist saldırı nedeniyle bayram buruk kutlanırken, Siirt'te Vali Ahmet Aydın ve Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak, 'Ölürüm Türkiyem' şarkısı eşliğinde öğrencilerle halay çekti. Elazığ'da CHP'liler alternatif kutlama yaptı.

1/ 35
Yurtta Cumhuriyet coşkusu

Şırnak Şehir Stadyumu'nda kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na, Vali Vahdettin Özkan, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Arkuntaş, Emniyet Müdürü Avni Usta, askeri erkan ve vatandaşlar katılırken, BDP'li Belediye Başkan Vekili Faik Saltan ise, katılmadı. Dün akşam kent merkezindeki 5 ayrı noktaya düzenlenen ve 1 polisin şehit olduğu, 2 polisin de yaralandığı terörist saldırı nedeniyle kutlamalar buruk geçti. Törende konuşan Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, bayramda meydana gelen olaylara değinerek, şunları söyledi:

2/ 35
Yurtta Cumhuriyet coşkusu

"Hukuki düzenlemelerle çözülebilecek sorunların üzerinden bu güzel memleketimizin huzurunu sabote etmek, mekan ve zaman mevhumu gözetmeksizin, masum insanları öldürmek suretiyle sözüm ona hak arayışı içinde olanların yaptığı işin adı terörden başka ne olabilir? Arife günü yüzlerce Şırnaklı'nın bayram telaşıyla alışveriş yaptığı ana caddede gelip karakola saldırmak en basit muhakemeyle bile Şırnaklı'yı hedef haline getirmek değil midir? Şırnaklıyı hem kör kurşuna hedef yapmak, hem de kendi alçak emellerine kalkan yapmak isteyen bir yapının Şırnaklıyı sevmesi mümkün müdür? Kendi karanlık emellerini gerçekleştirmek için her türlü izansız ve ahlaksız yolu denemekten çekinmeyen bu hainler; yine insanlarımızın yoğun olduğu bir caddede, tamamen Şırnaklı kardeşlerimizin emniyet ve selameti için hizmet etmeye gelen gencecik bir kardeşimiz olan İbrahim Engin'i dün akşam saatlerinde şehit ettiler. Bu karanlık odakların amacı yine aynıydı. Şırnaklıları kurşunların hedefi haline getirmektir. Şehit kardeşimizi minnet ve rahmetle anıyoruz."

3/ 35
Yurtta Cumhuriyet coşkusu

Siirt Hükümet Konağı karşısındaki Atatürk Bulvarı'nda kutlanan Cumhuriyet Bayramı, sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldı. Alana gelenler sıkı aramadan geçirildikten sonra izin verildi. Kutlamalara, Siirt Valisi Ahmet Aydın, Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken ile çok sayıda kişi katıldı.

4/ 35