Yurttan kar manzaraları

Kışın gelmesiyle birlikte ülkenin büyük bir çok şehri karla kaplandı..

Yurttan kar manzaraları

KURBAN Bayramının ikinci günü olan 9 Aralık’ta yağan karla birlikte Sibirya soğuklarının etkisi altına giren Erzurum, adeta buzkente dönüştü. Hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 33 dereceye kadar düştüğü Erzurum’da apartmanların çatılarında oluşan buz sarkıtlarının uzunluğu da, 3 metreyi buldu.

1/ 20
Yurttan kar manzaraları

Erzurum’un cadde ve kaldırımlarında oluşan buzlanma, yayaların düşmesine, araçların sık sık kaza yapmasına yol açıyor. Ev, işyeri ve halk otobüslerin camları ise buz tutuyor. Sabah saatlerinde otomobilleri çalıştırmak ise bir hayli zor oluyor. Erzurum’da vatandaşlar en çok buzda kayarak bir yerlerini kırmaktan ve çatılardaki sarkıtların başlarına düşmesinden korkuyor. Buzlu zeminde yürürken düşmemek için mücadele verenler, diğer bir taraftan da da havada kılıç gibi asılı duran buz sarkıtların üzerine düşmemesi için dikkat harcıyor.

2/ 20
Yurttan kar manzaraları

Şiddetli soğuk nedeniyle günde ortalama 300 kadar ev ve işyerinin içme suyu boruları da patlıyor. Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (ESKİ) Genel Müdürü Vahiz Kılınboz, sayaçların donmaması için vatandaşları soğuk havalarda musluklarını az miktarda açık bırakmalarını istedi.Doktorlar ise soğuk havalarda özellikle yaşlı ve çocukların dışarı çıkmamalarını öğütledi.

3/ 20
Yurttan kar manzaraları

TÜRKİYE ve Avrupa’da helikopterle kayak sporu Heliski’nin merkezi haline gelen Kaçkar dağlarında, ünlü dağcı ve kayakçıların katılımıyla 2009 sezonu açıldı. Rize

4/ 20