Zaferin 98.Yıl kutlamaları başladı

Zaferin 98.Yıl kutlamaları başladı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98'inci yıldönümü nedeniyle stadyumda yapılan törende birlik, beraberlik mesajı verdi.

1/ 31
Zaferin 98.Yıl kutlamaları başladı

Erdoğan, "Çanakkale Zaferi, bir etnik kökenin, bir ırkın, kavmin zaferi değildir, bu zafer, Türkiye’nin Anadolu ve Trakya’nın olduğu kadar dünya üzerindeki tüm kardeş milletlerin, tüm kardeşlerimizin zaferidir. Bu büyük zafer karşısında İstanbul ne kadar sevindiyse Diyarbakır da o kadar sevinmiştir" dedi. 'Tek devlet, tek millet, tek vatan' vurgusu yapan Erdoğan, "Bizim millet anlayışımızın milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi, sınırları burada çizilmiş, milliyet kavramı Çanakkale’de ruhunu, özünü, kökünü bulmuştur. Şehitliklerimiz, millet olarak kimliğimiz, kimlik kartımızdır. Bizim milliyet, millet anlayışımızın manifestosudur" diye konuştu.

2/ 31
Zaferin 98.Yıl kutlamaları başladı

Çanakkale 18 Mart Stadyumu'ndaki törende, ilk olarak sahneye çıkan Doğu Türkistanlı 5 yaşındaki Mücahit Kaşkarlı’nın, "Selamün Aleyküm" dedikten sonra okuduğu 'Çanakkale Şehitleri’ne' adlı şiir, uzun süre alkışlandı, birçok kişi duygulanıp ağladı. Minik Mücanit, şiiri bitirdikten sonra, "Sayın Başbakanımı öpebilir miyim?" dedi. Başbakan Erdoğan’ın yanına götürülen Mücahit, Erdoğan’ın elini öptü. Başbakan Erdoğan da yanaklarından öptüğü Mücahit’i sevdi.

3/ 31
Zaferin 98.Yıl kutlamaları başladı

Ardından sahneye çıkan Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, Çanakkale Destanı’na değinerek, "Şimdi neyin kavgasındayız, neden hala gencecik gençlerimizi koruyamıyor, savaş baronlarına alet oluyoruz? Yüzyıllarca kardeşlik bağlarıyla yaşamış halklar, ne oldu da düşman edildi? Tüm bu karanlık tabloya, komşularımızdaki kaosa rağmen bölgenin güvenli tek ülkesi Türkiye’dir. Bunun en önemli sebebi, birlikte uzun yıllar yaşamış halkların, güçlü vatandaşlık bağlarıdır. Bu topraklarda kader birliği yaptığımız kardeşlerimizden ayırmak isteyenlere izin vermeyeceğiz" dedi. Silah seslerinin barış haykırışlarıyla susturulacağını söyleyen Başkan Gökhan, şöyle devam etti:

4/ 31