Zonguldak a kül paniği

Sabah saatlerinde oluşan yoğun sis, halk arasında kül bulutu paniğine yol açtı.

Zonguldak	a kül paniği

Zonguldak’ta, sabah saatlerinde oluşan yoğun sis, kül bulutu paniğine yol açtı. Sabah işe gitmek için evlerinden çıkan ve sisle karşılaşan çok sayıda kişi, İzlanda’daki yanardağ patlaması sonucu oluşan kül bulutlarının kenti kapladığını düşündü. Valilik tepkiler üzerine açıklama yaptı

1/ 6
Zonguldak	a kül paniği

Zonguldak Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kentteki sise hava kirliliğinin yol açtığını belirtirken, Valilikten yapılan açıklamada ise, yanardağdan çıkan kül bulutlarının Orta ve Batı Karadeniz kıyılarında hafif de olsa etkisini gösterebileceği, ancak yer seviyesine önemli bir etkisinin olmayacağı belirtilerek, halkın gereksiz paniğe kapılmamasını istendi.

2/ 6
Zonguldak	a kül paniği

Kentte sabah saatlerinden itibaren etkili olan yoğun sis yaşamı olumsuz etkiliyor. Sabah işlerine gitmek üzere evlerinden çıkan vatandaşlar, şehrin üzerindeki sis bulutlarını görünce paniğe kapıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün dün akşam saatlerinde Zonguldak, Samsun ve Sinop’ta 20 bin ile 30 bin feet arasında hava sahasının uçuşlara kapatıldığını açıklamasının ardından vatandaşlar, görüş mesafesini önemli oranda düşüren sis bulutlarını, İzlanda’daki Eyjafjallajökull Yanardağı’nda meydana gelen patlama sonucu oluşan kül bulutları sandı.

3/ 6
Zonguldak	a kül paniği

"KÜL DEĞİL DUMAN"

Zonguldak Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kenti kaplayan sis bulutlarının hava kirliliği sonucu oluştuğunu açıkladı. Yetkililer, kalorifer yakılması sonucu çıkan dumanın sisle birleşmesiyle oluşan kütlenin, kül bulutlarıyla ilgisinin olmadığını söyledi.

Zonguldak Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da, dün akşam saatlerinde alınan uydu görüntülerinde toz ve kül bulutlarının Romanya, Bulgaristan, Yunanistan’ın kuzeyi, Batı Karadeniz kıyılarının açıkları, İtalya, İspanya, İngiltere’nin kuzeyi ve kuzey Avrupa üzerinde etkili olduğu belirtildi. Açıklamada, Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz kıyıları (Samsun, Zonguldak, Sinop, Ordu, Kastamonu, Amasya, Tokat, Bartın) ile İstanbul’un kuzey çevrelerinde hafif de olsa etkisini göstereceği tahmin edilen kül bulutunun, yer seviyesinden özellikle 6 bin ile 10 bin metre üzerinde yayılım gösterdiği, bu nedenle bu bölgelerde uçuş faaliyetleri açısından tedbirli olunması gerektiği ifade edildi. Kül bulutlarının yer seviyesinde önemli bir etkisinin olmayacağı belirtilen açıklamada, halkın gereksiz paniğe kapılmaması istendi.

4/ 6