Öldüreni de var, süründüreni de

Öldüreni de var, süründüreni de

Öldüreni de var, süründüreni de

Havalar ısındı ve türümüz gibi birçok canlı artık daha aktif. Bu günlerde bastığımız yeri toprak, yüzdüğümüz yeri deniz deyip geçmemekte ve dikkat etmekte fayda var. Her an ölümle burun buruna gelebilirsiniz. İşte Türkiye’nin en tehlikeli 9 hayvanı.

Gezegende besin zincirinin en üstünde yer alan, en tehlikeli canlı olabiliriz. Ancak bu yine de en güçlüsü olduğumuz anlamına gelmiyor. Hatta bazen küçücük bir böcek, sevimli görünen bir balonbalığı, arı ya da bir sivrisinek bile canımızı sıkıp, hayatımızı karartabilir. Üstelik birçoğundan kaçış da yok. Her an her yerde karşınıza çıkabilirler.

1/ 6
Öldüreni de var, süründüreni de

ORTA ANADOLU'NUN BAŞ BELASI

Türkiye’de bugüne kadar 3 binin üzerinde insanda kırım kanamalı kongo ateşi tespit edildi. Toplamda 250’nin üzerinde insan öldü. 22 il bu hastalık için riskli yerler olarak tespit edilmiş durumda. Tokat, Sivas ve Çorum bu illerin başında yer alıyor.

HER BALIĞIN ETİ YENMEZ


Kurbağa balığı

Her balığın etinin yenmeyeceğini unutmayın. Çünkü sularımızda görülen 450 balık türünden 26’sı aktif zehirli. Bunların arasında iskorpit, iğnelivatoz, trakonya, sokarbalık, kurbağabalığı gibi türler var. Yani her an bir denizde karşımıza çıkabilirler. 100 binin üzerinde olta balıkçısı olan Türkiye’de tam rakamı bilinmese de her yıl binlerce insan ciddi yaralanmalar yaşıyor.

2/ 6
Öldüreni de var, süründüreni de

HER BÖLGENİN BİR KABUSU VAR

Karadeniz’de baranengereği ve kafkasengereği, Doğu ve Güneydoğu’da kocaengerek, Akdeniz ve Ege’de osmanlıengereği... Her bölgenin belalı bir yılanı var. Türkiye’de 12 tür zehirli yılan var. Özellikle geceleri doğada dolaşırken bastığınız yeri toprak deyip geçmeyin ve adımlarınıza dikkat edin.

HER YIL GÜNDEM OLMUŞLUĞU VAR


Bozayı

Ayıların sayısı her ne kadar 3 bin civarına inse de yine de her yıl 10’larca tatsız karşılaşma yaşanıyor ve eğer elde silah yoksa birebirde her defasında kazanan ayı oluyor. Özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu günlerde ormanda, dağda gezerken ya ıslık çalın ya da bir şekilde gürültü yapın. İnsanın farkına varan ayı karşılaşmamak için elinden geleni yapacaktır.

3/ 6
Öldüreni de var, süründüreni de

ACIMASI YOK, KEMİK KIRAR


Her yıl onlarca kişi ayı ve manda gibi canlıların saldırısıyla ciddi yaralanmalar yaşıyor.

Türkiye’deki en tehlikeli canlılardan biri de özellikle yavrulu oldukları bu günlerde mandalar. Siz bakmayın onların sakin ve sevimli hallerine. Yavrusu yanındayken birdenbire kâbusa dönüşebilir. Türkiye’de mandaların sık görüldüğü Batı Karadeniz, Kızılırmak deltası ve Afyon civarında her yıl birçok insan manda saldırısı nedeniyle ciddi zarar görüyor.

SEVİMLİ AMA ZEHİRLİ

Türkiye’de son yıllarda sayıları hızla artıyor. Hem de üç denizimizde birden. Özellikle ağ atanlar için tam bir baş belası aslında. Sayısını bilmemekle birlikte zehirli dikenleri ile temas edenin fena halde canı yanıyor. Balığa meraklı olup da artık bu canlıyı tanımamak olmaz. Sonu ölüm olmasa da can yakıcılığı meşhur.

EN CAN YAKICI AKREP

Ülkemizde 14 civarında akrep türü yaşıyor. Bunlardan sarıakrep ve karaakrep, hem memleketimizin hem de dünyanın en zehirli akrepleri arasında yer alıyor. Bu her ikisi de Gaziantep, Kilis, Hatay, kahramanmaraş, Mardin, Şanlıurfa Karaakrepse, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Malatya, Adana ve Mersin civarında yaşıyor. Türkiye’de 25 bin akrep sokması vakası yaşanıyor ve bunların yüzde 5-8’i (1250- 2000) ölümle sonuçlanıyor.

4/ 6