Üreme rekoru kırdılar

Menderes Deltası'nda 'Tepeli Pelikanları Koruyoruz' projesi kapsamında halkalama çalışmaları tamamlandı.

Üreme rekoru kırdılar

Ülkede yılda 300-350 pelikan çifti tespit edilirken, bu sayının son kontrollerde 500'e çıktığı açıklandı. Deltada tespit edilen 221 yavru ile bölgenin ülke genelinde üreme rekoru kırdığı ifade edildi.

1/ 6
Üreme rekoru kırdılar

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Bilim Danışmanı Üyesi, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ortaç Onmuş, "Tepeli pelikanların ne kadar yıl yaşadıklarını, nerelere ve ne zaman göç ettiklerini, hangi besinlerle beslendiklerini ve bu pelikanları tehdit eden faktörleri araştırıyoruz.

2/ 6
Üreme rekoru kırdılar

Yaptığımız çalışmalarla Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanı'nda ve Gediz Deltası'nda bahar fırtınaları döneminde üreme adalarının erozyon ve fırtına dalgaları nedeniyle yok olduğunu gördük

3/ 6
Üreme rekoru kırdılar

Projeye başladığımız 4 yıl evvel, Türkiye'de 300-350 pelikan çifti ürüyordu. Şimdi 500 çifte çıktı. Bu noktadan sonra pelikanları koruyabilmemiz için artık pelikan yuvalarına restorasyon yapmanın gerektiğini fark ettik. Bu nedenle 'Tepeli Pelikanları Koruyoruz' projesine başvuru yaptık. Doğal Hayatı Koruma Vakfı desteğiyle Aydın Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanı'nda ve İzmir Gediz Deltası Homa Dalyanı'nda ahşap platform yuvaları yapacağız. Çalışmalarda pelikanların üreme başarılarına baktık ve yavruları halkaladık. Bu yıl sadece deltada 121 çift Tepeli pelikan tespit edildi. Bu çiftlerden 221 yavruyla bugüne kadar olan üremeler arasında Türkiye rekoru kırıldı.

4/ 6