Yavru yunus seferberliği

Yolunu şaşıran yavru yunus, balıkçıların çabaları sonucu yeniden denizle buluştu

Yavru yunus seferberliği

Sarıyer’de yolunu şaşıran yavru yunus, balıkçı barınaklarında mahsur kaldı. Balıkçıların çabaları sonucu yeniden denizle buluşturulan yunus, gözden kayboldu.

1/ 5
Yavru yunus seferberliği

Sarıyer’de yolunu şaşıran yavru bir yunus, Büyükdere Caddesi’ndeki balıkçı barınaklarında mahsur kaldı.

2/ 5
Yavru yunus seferberliği

Sürüden ayrılarak kaybolan yavru yunusu gören balıkçılar, yunusu bölgeden kurtarmak için seferber oldu. Kayık üstünden ağ atan balıkçılar, yunusu denize ulaştırmak için büyük çaba sarf etti. Leğenle su yüzüne vurarak ses çıkarmaya çalışan bir balıkçılar, yavru yunusu bölgeden uzaklaştırmaya çalıştı. Yavru yunusun sık sık su üstüne çıktığı görüldü. Bir balıkçı da yunusu denize uzaklaştırmak için suya atladı. Uzun süren çabaların ardından denize doğru kovulan yavru yunus, yeniden yunus sürüsüyle buluştu. Yunus sürüsü daha sonra gözden kayboldu.

3/ 5
Yavru yunus seferberliği

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Alper Togay, "Dünden beri buradayız. Akşam sadece izledik. Veteriner geldi ve yunusun sağlıklı olduğuna karar verdi. Sabahtan buradaydık. 2-3 yaşlarında bir yunus. Memeden kesilmiş ama sürüyle hareket eden bir hayvan. Sürüyü kaybettiği yerde de sürüyü bekliyor. Kazıklı yolda titreşimden dolayı sesler bir perde oluşturduğundan dolayı Boğaz’daki diğer sürüyle haberleşemiyor. O yüzden gece çıkacağını düşündük ama çıkmayınca müdahale edelim dedik. Önce motorlarla teknelerle müdahale ettik. Ancak daha sonra ağla itekledik" dedi.

4/ 5