10 efsane kadın casus

İşte dünya tarihinin efsaneye dönüşmüş 10 kadın casusu...

10 efsane kadın casus

10 efsane kadın casus
Ajanlık veya ispiyonlama işi tehlikesinden dolayı her zaman erkeklerle özdeşleşmiştir. Fakat tarihte erkeklerden çok daha başarılı olmuş kadın casuslar da vardır. Ajanlık yaptığı ülkelerin kaderini değitiren kadın casuslar gerçekten güçlü ve acımasız bir yapıya sahipler. İşte dünya tarihinin efsaneye dönüşmüş 10 kadın casusu....

1/ 12
10 efsane kadın casus

Melita Norwood

Doğum yeri: İngiltere
Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği

Melita Norwood İngiltere'de bir devlet memuruydu. Nükleer Araştırma Merkezi'nde yürütülen gizli çalışmalarda hassas birtakım dökümanları eline geçirmesi, İngilizlerin değil Sovyetler Birliği'nin dikkatini çekmiş olacak ki, 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından ajan olarak görevlendirildi.

Soğuk savaşın ilerleyen yıllarında Norwood ülkenin birçok sırrını Sovyetler Birliği'ne ispiyonladı. 1960 yılında bazı açıkları yakalanmış olsa da, garip bir şekilde İngiliz zekası Melita Norwood'u fark edemedi.

2/ 12
10 efsane kadın casus

Brita Tott

Doğum yeri: Danimarka
Hangi ülkenin casusu: Danimarka

1442'de Danimarka'nın asilzade ailelerinden birinin kızı olan Tott, İsveç Kraliyet Ailesi'nden gelen soylu bir asille evlendi. 10 yıl sonra İsveç, Danimarka ile savaşa girince Tott kendi ülkesi için casusluk yaptı. Tott yönetimsel bilgilerin yanında ayrıca isveç'in askeri alanda attığı her adımı da ülkesine sızdırdı.

İsveç kralı VIII. Charles,sonradan aileye katılmış Brita Tott'u casusluk suçundan dolayı ağır bir cezaya çarptırdı. Özel olarak hazırlanmış bir duvara canlı canlı astı. Uzunca bir süre asılı kalan Tott daha sonra affedildi ve ömrünün son günlerini kendi ülkesi Danimarka'da geçirdi.

3/ 12
10 efsane kadın casus

Kraliçe Stephanie Julianna von Hohenlohe

Doğum yeri: Avusturya
Hangi ülkenin casusu: Almanya, ABD

1930'da Almanya aristokrasisinin iyi eğitimli, varlıklı ve güzel kraliçesi, Londra elitleri arasında geçirdiği süre boyunca İngiliz kabinesinden kendine iyi bir çevre edindi. Çekiciliğini ve cinsel cazibesini cömertçe kullanan kraliçe, bir süre sonra bu cazibesini Hitler için kullanmaya başladı ve Hitler için casusluk yaptı.

İkinci Dünya Savaşı sona erince Londra'da Alman ajanı olmak işe yaramaz duruma geldi. Kendini İngiltere'de güvende hissetmeyen Stephanie Julianna, ABD'ye yerleşti.ABD'ye yerleştikten sonra hükümet tarafından Hitler'in psikolojik profilini anlatan bir kitaba referans sağlaması için görevlendirildi.

4/ 12