2010un en ilginç haberleri!

Geride bıraktığımız 2010 yılının en ilginç 10 haberi!

2010un en ilginç haberleri!

İKİ YAŞINDA GÜNDE 40 SİGARA İÇİYOR

2010'un en ilginç 10 haberini derledik. İlk sıraya ise babası tarafından henüz 18 aylıkken sigarayla tanıştırılan Ardi Rizal adlı çocuğun bir tiryaki kadar başarılı şekilde sigara içen görünütüsü damgasını vurdu. Ardi adlı çocuğun, Sumatra adasındaki bir köyde bulunan evinin terasında sigara içerken çekilen görüntülerinin YouTube’da yayımlanmasının ardından, yetkililer ailesi hakkında soruşturma açmıştı. 18 aylıkken babasının sigara vermesiyle bağımlı olan Ardi, günde yaklaşık 40 sigara içiyor. Endonezya'da Sumatra adasının güneyindeki balıkçı köyü Musi Banyuasin'de yaşayan baba Muhammed Rizal'ın açıklamaları ise dehşete düşüren türdendi: "Sağlığı konusunda endişelenmiyorum, sağlıklı görünüyor. Sigara içmesine izin verilmediği zaman öfke nöbeti geçiriyor. O bağımlı." İki yaşındaki Ardi, aslında Endonezya'daki korkunç tablonun bir parçası. Devlet İstatistik Kurumu'nun verileri, Endonezya'da 3 ile 15 yaş arasındaki çocukların yüzde 25'inin sigarayı denediğini, yüzde 3.2'sinin aktif içici olduğunu gösteriyor. 9 yaşındaki çocukların yüzde 5'inde sigara içme oranı 2001'de yüzde 0.4 iken 2004'te yüzde 2.8'e yükseldi.

1/ 11
2010un en ilginç haberleri!

TİMSAH UÇAK DÜŞÜRDÜ

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yolculardan birinin spor çantasından kaçan timsah, uçağın düşmesine neden olmuştu. Kazada 20 kişi hayatını kaybetmişti. Kazadan kurtulan tek kişinin anlattığına göre, yolculardan biri timsahı büyük spor çantasında gizlice uçağı soktu. Ancak timsah binlerce feet yükseklikte çantadan kaçtı ve uçakta büyük bir izdihama neden oldu. Kongolu yolcu, bunun üzerine uçağın dengesinin bozulduğunu, İngiliz ve Hollandalı pilotların da bir daha kontrolü sağlayamadığını ifade etti. Çek yapımı Let L-410 Turbolet model uçak bir evin üzerine düştü ve olayda 20 kişi hayatını kaybetti. 25 Ağustos tarihindeki kaza sırasında uçağın, Başkent Kinşasa'dan Bandundu'ya gitmekte olduğu belirtildi. Kazanın ardından yapılan incelemelerde düşen uçakta herhangi bir mekanik probleme rastlanmadığı açıklandı. Kazaya neden olduğu iddia edilen timsah ise sağ salim yere inmiş ancak kurtarma ekipleri tarafından bıçakla öldürülmüştü

2/ 11
2010un en ilginç haberleri!

TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜK KAHİNİ: AHTAPOT PAUL

2010 yılı yaz mevsiminde Güney Afrika'da düzenlenen Dünya Kupası Şampiyonası'nda, Almanya'da bir hayvanat bahçesinde yaşayan ahtapot Paul maçların sonuçlarını önceden bilmesiyle yıldızı parladı. Paul yaptığı tahminle Almanları üzerken İspanyolları sevindirmişti. Ancak ahtapot Paul tam şöhretinin doruğunda öldü. Dünya Kupası sırasında da hasta olan ahtapot Paul, Alman Milli Takımı'nın tüm maç sonuçlarını doğru tahmin ederek dikkatleri üzerine çekmiş, final maçının sonucunu da doğru bilerek şampiyon olan İspanyolların büyük sevgisini kazanmıştı. Almanya'nın Oberhausen kentinde bir akvaryumda yaşayan kahin ahtapot Paul yılsonuna doğru öldü. Ahtapot Paul'un ölümü de tahminleri gibi dünyada büyük yankı bulmuş ve bütün önemli televizyon kanalları tarafından haber yapılmıştı. Kahin ahtapot Paul, Dünya Kupası sırasında önce Alman Milli Takımı'nın art arda yedi maçının sonuçlarını önceden doğru bilmişti. Daha sonra ise kendisine İspanya ile Hollanda arasında oynanan final maçı sorulmuş, ahtapot Paul İspanya'yı işaret ederek yine doğru bir öngörüde bulunmuştu. Kahin ahtapotun maç sonuçlarını nasıl doğru kestirdiği büyük merak konusu olmuştu. Paul'un İspanya Milli Takımı'nı işaret etmesi ve İspanya'nın şampiyon olmasıyla İspanyalılar Paul'a büyük sevgi duşmuş, ahtapotu Almanya'dan satın almak istemişti.

3/ 11
2010un en ilginç haberleri!

CEP TELEFONU KÜÇÜK RADYO ÇIKTI

2010 yılında en çok konuşulan haberlerden biri de Charlie Chaplin'in 1928 yılında çektiği sirk filminde bir izleyicinin Ortaya çıkardığı detay, tartışmaları beraberinde getirdi. Cep telefonuna benzeyen bir cihazı kulağında tutarak konuşuyormuş gibi hareket eden kadının görüntüleri izlenme rekorları kırdı. ABD'deki bir forum sayfasında paylaşılan yorum üzerine başlayan tartışma büyüdü. Yönetmenliğini ve başrolünü Charlie Chaplin'in üstlendiği 1928 yapımı sessiz komedi filmi olan Sirk (Circus) ile ilgili Alex Lovering'in yaptığı yorumda filmi izlerken teyzesinin fark ettiği bir ayrıntı dikkatleri çekti. Chaplin'in cep telefonlarını daha 1928'de öngördüğü öne sürüldü ancak cihazın küçük bir radyo olduğu ortaya çıktı.

4/ 11