2011 İstanbul Film Festivali

2011 İstanbul Film Festivali

2011 İF'DE NELER VAR? Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız filmler festivali !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali '10 yıldır mahallede' sloganıyla 17 Şubat’ta İstanbul’da başlıyor ve 2-6 Mart tarihleri arasında Ankara’ya taşınıyor. Festivalin merakla beklenen bölümlerinden ‘Hit Filmler’, bu sene eklenen ‘Ne Kadar Gerçek O Kadar Kurgu’ ve ‘Y-eni Kuşak’ çok ilginizi çekecek. Filmler Beyoğlu AFM Fitaş, Caddebostan AFM Budak ve AFM İstinye Park, Cinebonus Maçka G-Mall’ da. İşte !f İstanbul’un 10’uncu yılında öne çıkanlar...

1/ 11
2011 İstanbul Film Festivali

BİLETLER SATIŞTA 17-27 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 2-6 Mart arasında ise Ankara’da gerçekleştirilecek festivalin biletleri yine www.mybilet.com’da satılıyor. İstanbul ve Ankara’da hafta içi gündüz seansları, Türk filmleri biletleri ve Film Forward filmleri 7, Galalar, haftaiçi 19.00 seansları, hafta sonu seansları tam biletleri 13, öğrenci biletleri ise 10 liradan satılacak.

2/ 11
2011 İstanbul Film Festivali

ŞİZOFRENİK BAĞIMSIZ/DONNIE DARKO 2001 yılının belki de en çok konuşulan bağımsız Amerikan filmi Donnie Darko, Richard Kelly’nin ilk filmiydi. Filmin kahramanı, 16 yaşındaki Donnie Darko başta sıradan, sorunlu bir ergen gibi görünür. 1988’de Amerika’nın herhangi bir banliyösünde yaşayan sıradan bir ailenin, psikolojik tedavi gören oğlu. Daha önce başı çok derde giren Donnie aslında her şeyden çok sorunsuz olmayı ister. Ama hafif şizofrendir, uykusunda gezer ve onu etkisi altına almaya çalışan dev bir tavşanla mücadele etmektedir. Bir yandan tavşanın yönlendirmesiyle başını derde sokacak hareketler yapan Donnie, bir yandan da paralel dünyalara geçip zamanda yolculuk yapar. Donnie Darko bir taraftan bir çocuğun yetişkinliğe geçme sancılarını konu alırken diğer taraftan 1980’lere, Reagan dönemine ve felaketin eşiğindeki Amerikan banliyö yaşantısına dil uzatıyor.

3/ 11
2011 İstanbul Film Festivali

BİLEK KESENLER: BİR AŞK HİKAYESİ BİR GARİP DÜNYA 20’li yaşlarındaki Zia, kız arkadaşı Desiree’den ayrılmanın acısına dayanamayarak, intihar eder. Uyandığında kendini sadece intihar edenlerin yaşadığı garip bir ölüm sonrası dünyada bulur. Burası tuhaf bir yerdir: Barlarda sadece Joy Division ve Nirvana gibi intihar etmiş elemanlara sahip grupların şarkıları çalınıyordur, renkler ise daha solgundur. Tesadüfen eski aşkının da intihar ettiğini öğrenen Zia, tuhaf bir Rus rock şarkıcısı ve ısrarla buraya bir hata sonucu düştüğünü söyleyen bir otostopçuyla birlikte, Desiree’yi bulmak üzere, hurda bir arabaya atlayıp yola koyulur. Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi temelde bu üç karakterin söz konusu garip dünyada yaptıkları yolculuğun filmi.

4/ 11