6 yaşındaki kız, 2500 dolara satıldı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir mülteci kampında ailesiyle yaşayan Naghma’ya Amerikalı insan hakları avukatı Kimberly Motley yardım eli uzattı.

6 yaşındaki kız, 2500 dolara satıldı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir mülteci kampında ailesiyle yaşayan Naghma’ya Amerikalı insan hakları avukatı Kimberly Motley yardım eli uzattı. Tıpkı büyükannesi gibi bir çocuk gelin olmaya hazırlanan Naghma’nın babası Taj Muhammed, geçen yıl karısının hastalanması üzerine onu tedavi ettirebilmek için 2500 dolar borç aldı.

1/ 6
6 yaşındaki kız, 2500 dolara satıldı

Ancak ödeme günü geldiğinde zaten işsiz olan baba, borç aldığı kişiye parayı ödeyemedi. ‘Çözüm’ ise Naghma’nın para karşılığında evlendirilmesinde bulundu. Taj Muhammed, borcunun silinmesi karşılığında 6 yaşındaki kızı Naghma’yı borç aldığı kişinin 19 yaşındaki oğluyla evlendirmeyi kabul etti.

2/ 6
6 yaşındaki kız, 2500 dolara satıldı

Afganistan’da çocuk yaşta kızların evlendirilmesi aslında yasadışı ancak her yıl Naghma gibi yüzlerce kız çocuğunun ‘gelin olduğu’ da bilinen bir gerçek. Naghma’nın yaşadıkları ise ülkedeki insan hakları dernekleri tarafından ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine ise devreye ABD’li avukat Kimberley Motley girdi.

3/ 6
6 yaşındaki kız, 2500 dolara satıldı

Afgan aile ile görüşen Motley, yerel aşiret liderlerinin yer aldığı Jirga meclisinin ‘evlilik anlaşmasını feshetmesini’ sağlayarak küçük kızı kurtardı. Motley ayrıca adını açıklamadığı zengin bir Afgan yardımseverin de, baba Taj Muhammed’in borcunu ödemesini sağladı.

4/ 6