70 harften oluşan en uzun Türkçe kelime

Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine

70 harften oluşan en uzun Türkçe kelime

Fransa'nın Lyon kentinde her sene yapılan dünya dilleri forumunun bu yıl 7.si düzenlendi. Daha önce 1. Lyon belediyesi tarafından düzenlenen forum bu sene 3. Lyon belediyesi tarafından organize edildi.

1/ 9
70 harften oluşan en uzun Türkçe kelime

Lyon başkonsolosluğu tarafından yapılan Türkçe standında ziyaretçiler 70 harften oluşan tek kelimeyi telaffuz etmeye çalıştılar.

İşte o kelime: Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine

 

2/ 9
70 harften oluşan en uzun Türkçe kelime

Teknik olarak Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için sonsuz sayıda harften oluşan kelimeler oluşturmak mümkündür. Ancak, aynı ek birden çok kullanıldığı zaman kelime anlaşılmaz bir hal almaktadır; bu yüzden en uzun kelimeden bahsederken anlaşılır olması esas alınır. Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine kelimesi popüler olarak en uzun kelime olarak kabul edilse de, başında 15 harften oluşan "muvaffakiyetsiz" kısmını, anlamı bozulmadan 20 harflik bir sözcükle değiştirmek mümkündür, çünkü Türkçe sözlüklerde geçen en uzun kelimeler 20 harflidir: kuyruksallayangiller,ademimerkeziyetçilik, egzistansiyalizm veya elektroensefalografi.Örneğin, kuyruksallayangillersizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine gibi bir kelime hem anlaşılır, hem de 78 harfli olmasına rağmen, popüler kültürde kuyruksallayangiller, ademimerkeziyetçilik veya elektroansefalografi gibi uzun kelimelerinden türetilen sözcükler yer edinmemiştir.

 

3/ 9
70 harften oluşan en uzun Türkçe kelime

Standı ziyaret eden Lyon başkonsolosu Özgür Çakar, forumla ilgili şunları kaydetti:

"Konsolosluğumuzdan arkadaşlar burada görev yapıyorlar, Türkçenin zenginliğini ön plana çıkartan açıklamalar yapıyorlar, standımızda broşürlerimizde mevcut, burada bulunan diğer ülkelerde dillerini tanıtıyorlar. Mesela 70 harfli en uzun kelimemizi yabancılara okutmaya çalışmışlar henüz başaran olmamış ve bu misafirlerin çok ilgisini çekmiş.

 

4/ 9