AKPye içtiler!

AKPye içtiler!

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden başlatılan ’AKP’ye içiyoruz’ kampanyası kapsamında örgütlenen vatandaşler, Türkiye'nin çeşitli noktalarında bir araya gelerek, yeni yapılan düzenleme ile alkol satışına sınırlama getirilmesini içki içerek protesto etti.

1/ 25
AKPye içtiler!

Taksim Sanat Galerisi önünde bir araya gelen vatandaşlar, yeni yapılan düzenleme ile alkol satışına sınırlama getirilmesini içki içerek protesto etti. Sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden örgütlenen içki yasaklarına karşı olanlar Taksim Meydanından önce Galatasaray Lisesi önüne geldi. Burada bir süre slogan atan grup daha sonra Tünel Meydanına yürüdüler. Yürüyüş sırasında AK Parti aleyhine slogan atan grup ellerindeki içkileri içti. Alkol yasağının demokrasiyle bağdaşmadığını dile getiren eylemciler, ellerindeki içkileri içip sloganlar attı. Eyleme katılan İbrahim Tekin Başbakan’ın "tıksırıncaya kadar içiyorsunuz" sözlerini eleştirerek AK Partinin Türkiye genelinde uygulamaya çalıştığı alkol yasağına karşı toplandıklarını söyledi.

2/ 25
AKPye içtiler!

Eyleme katılan ve 18 yaşına yeni giren Ceren Ataş ise 24 yaş sınırlamasına tepki gösterdi. Ataş; ’Biz 24 yaş olayına tepki olarak toplandık. O kadar özgürlük, eşitlik derken böyle bir şeyin kısıtlanması yanlış bunu protesto ediyoruz.’ Diye konuştu. Eyleme Tekirdağ Şarköy’den katılan başka bir eylemci ise içki yasağını, içki zammını protesto etmeye geldiğini söyleyerek Başbakan’ın ’Tıksırıncaya kadar içiyorlar’ sözüne ise ’Parasını o mu veriyor’ diye tepki gösterdi. Eyleme Alman vatandaşlarda katıldı. Ellerindeki içkileri içen Alman kadınlar herkesin içmesini ve içkinin serbest olması gerektiğini söyledi.
Eyleme katılanlar daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

3/ 25
AKPye içtiler!

MODA

Daha önce de defalarca içki eylemi yapılan Moda İskelesi’nde Saat 20.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup ellerindeki içki bardaklayla hükümetin aldığı içki yasağıyla aldığı kararları protesto etti. Tütün ve Alkollü İçecekler Yasası’nda yapılan değişiklikle ilgili yapılan eylemde grup üyeleri içki şişelerini havaya kaldırarak sloganlar attı.

Yazarlar Sendikası 2’nci Başkanı Mustafa Köz ise "Bu küçük bir müdahale olarak görünmesin. Diğer alanlarada kapı açacak. Kendi yaşam biçimlerine uymayan şeyleri yok etmeye çalışıyorlar. Böyle bir anlayışları var." dedi.

Eyleme katılan Ekin Çalışır, "İçki zararlarından devletin beni korumasına gerek yok. 18 yaşındaki evlenibiliyor. Silah alabiliyorsam. İçki de içebilirim. Önemli olan insanların bilinçli olması. İçkiyi dozunda içmek gerekir. O zaman devlet kayak yapanları da korusun. Düşebilir ayaklarını kırabilirler" dedi. AK Parti alehine "Gün gelecek devran dönecek. AKP halka hesap verecek. AKP şaşırma sabrızımı taşırma" şeklinde slogan atan grup sessiz bir şekilde dağıldı.

4/ 25