Avrupa'da 5 parasız 3100 kilometre

Avrupa'da 5 parasız 3100 kilometre

Avrupa'da 5 parasız 3100 kilometre

Marina Mas Perez (23) matematik mezunu, erkek arkadaşı Ozan Evcimen ise, (23) Almanca işletme öğrencisi. Seyahat sırasında tanışıp birbirlerine âşık oldular. Önce 40 gün boyunca otostopla Türkiye’yi gezdiler. Daha sonra ¨Neden dünyayı otostopla gezmiyoruz?” diyaerek hiç para harcamadan İspanya ve Portekiz’i turlayarak 3 bin 100 km yol yaptılar. Onların gözü yolda olsa da gönülleri ‘barış’tan yana. Yolda karşılaştıkları insanlara ‘Origami Kuşları’yla (Barış Kuşları) barışı anlatıyorlar.

1/ 9
Avrupa'da 5 parasız 3100 kilometre

Nasıl tanıştınız? 

Marina: Her zaman seyahat etmeyi ve içindeki anlamları çok sevdim. Üniversitede okurken sadece tatil amaçlı yolculuğa çıkıyordum. Amsterdam, Londra, Berlin, Paris gibi Avrupa’nın bazı büyük şehirlerini ve Fas’ı gezdim. Türkiye’de Kapadokya’yı ve Konya’yı gezdim. Sonra Olympos’a gittim. Tam da o akşam Ozan’la tanıştım. Sonra hayatımız değişti.

2/ 9
Avrupa'da 5 parasız 3100 kilometre

Otostopla böyle bir yolculuğa çıkma fikri nasıl oluştu? 

Ozan: Otostop bizim için her zaman büyük bir keyif oldu. Yeni insanlarla tanışmak, birbirinden farklı hayat hikâyeleri ve yolculuk sırasında öğrendiklerimiz... Bu yüzden dünyayı otostopla gezmeyi seçmek çok da zor olmadı.

Marina: Türkiye’de yaşadığımız hoş otostop deneyiminin ardından her zamanki gibi “Neden dünyayı otostopla gezmiyoruz?” sorusu karar almamız için yeterli oldu.

3/ 9
Avrupa'da 5 parasız 3100 kilometre

Nasıl hazırlandınız?

Ozan:  Bizi nelerin zorlayabileceği, nelerin mutlu edip, nelerin canımızı sıkabileceğini, hava şartlarını, parasız nasıl yapabileceğimiz üzerine uzunca kafa yorduk. Kalın kıyafetler, güçlü bir çadır ve doğabilecek sorunlara karşı ufak tefek diğer gereçleri yanımıza aldık ve yola koyulduk.

4/ 9