Avrupanın en pahalı anıtları

Araştırmaya göre en pahalı anıt 344 milyar sterlin değerindeki Eiffel Kulesi.

Avrupanın en pahalı anıtları

İtalyada Monza ve Brianza Ticaret Odası’nın yaptığı araştırmayla Avrupa’nın maddi açıdan en değerli tarihi anıtları tespit edildi. Araştırmaya göre en pahalı anıt 344 milyar sterlin değerindeki Eiffel Kulesi.

Fransa’nın başkenti Paris’e 1889 yılında Dünya Ticaret Fuarı’nın girişi olarak tasarlanan, ancak bugün 7.1 milyon ziyaretçiyle dünyanın en önemli turist merkezlerinden biri haline gelen 324 metrelik kulenin ‘fiyatı’, imajı, marka değeri ve estetik özellikleriyle belirleniyor.

1/ 8
Avrupanın en pahalı anıtları

Eiffel Kulesi’nin ardından ikinci sırada 72 milyar sterlin değeriyle İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Colosseum var. MS 80 yılında tamamlanan gladyatörlerin dövüştüğü bu anfi tiyatroya her yıl 4 milyon turist geliyor.

2/ 8
Avrupanın en pahalı anıtları

Listenin üçüncü sırasında İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan Sagrada Familia Katedrali var. Gaudi’nin imzasını taşıyan bu katedral tamamlanmamış olsa da 71 milyar sterlin değerinde.

3/ 8
Avrupanın en pahalı anıtları

Dördüncü sırada yine bir katedral var. İtalya’nın Milano şehrinde bulunan Duomo Katedrali’nin değeri 65 milyar dolar. Dünyanın en büyük dördüncü katedrali olan Duomo’yu inşa etmek neredeyse 600 yıl sürmüş.

4/ 8