Berlin hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

Berlin hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

Berlin hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

Liste konseptinin dibine vurulan bu günlerde, Türk ziyaretçisi bol şehir Berlin’e farklı bir açıdan yaklaşmaya karar verdik. Berlin Duvarı’ndan gece hayatına, sokak sanatından müzelerine oldukça geniş bir yelpazede nam salmış olan bu şehri bir de şaşırtıcı detaylar üzerinden inceleyelim dedik. Buyrun başlayalım. 

1/ 12
Berlin hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

1. Berlin’de tam 175 müze bulunuyor

Gözünüz korktu değil mi? Ancak başlıkta kelime oyunu falan yok, Berlin’de gerçekten de tam 175 adet müze var, ve emin olun herkesin ilgisini çekebilecek bir şeyler çıkabiliyor. Bizce gittiğiniz gibi kendinizi müze adasına atabilirsiniz. Merak edenler için şurada konuyla ilgili çok daha detaylı bir yazı mevcut. 

 

2/ 12
Berlin hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

2. Bilin bakalım şehirde Almanlardan sonra en kalabalık olan ırk hangisi?

Evet, başlığı atarken bir hata yapmış olabiliriz, bizce bu gerçekten herkes haberdardır. Aranızda yukarıdaki soruya yanlış cevap veren olduğunu sanmıyoruz. Almanya’ya biraz daha akın edersek, “Kızılderililer Türkmüş, Finler aslında Türk kökeninden geliyormuş, X ırkı aslında Türk sayılır” teorilerimizi burası için de uygulayabilir hale geleceğiz sanırım. 2009 verilerinde göre Berlin’deki Türk popülasyonu 170.000′in üzerinde, Almanya genelindeki Türk nüfusu ise 2 milyonu geçmiş durumda. Artık bugünkü halini siz düşünün. (Fotoğrafta gördüğünüz Ali Amca, Berlin’de yaşamakta olan ve bir fotoğrafçının dikkatini çeken dünyalar sevimlisi biri.) 

 

3/ 12
Berlin hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

3. Berlin’de İstanbul’dan daha fazla dönerci var

Evet, gayet ciddiyiz. Yukarıda bahsettiğimiz Türk akınının en tuhaf sonuçlarından biri, Türkler ile özdeşleşmiş olan dönerin Berlin’i bu denli ele geçirmiş olması. Öyle ki, kayıtlara göre şehirde 1971 yılında açılan ilk döner dükkanı, büyük bir çılgınlığın başlangıcı olmuş ve günümüz itibariyle Berlin’de İstanbul’dan daha fazla döner dükkanı var. Hal böyleyken, Berlin’e yolunuz düşerse, Berlinlilerin favori dönercisi Mustafa’s Gemüse Kebap‘ı denemeyi unutmayın. GOD SAVE THE DÖNER. 

 

4/ 12