Beyazsarayın unutulmaz yemekleri!

Beyazsarayın unutulmaz yemekleri!

BEYAZ SARAY TARİHİNİN EN UNUTULMAZ RESMİ YEMEKLERİ

Beyaz Saray’da, dün akşam düzenlenen resmi yemekte, ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’yu ağırladı. Bu yemek ABD-Çin ilişkileri açısından çok önemliydi, zira Hu, 13 yıldır onuruna yemek verilen ilk Çinli devlet başkanı oldu. Ancak Beyaz Saray tarihinde en az dün akşamki kadar önemli ve unutulmaz başka yemekler de var…

1/ 14
Beyazsarayın unutulmaz yemekleri!

Beyaz Saray’ın Davetsiz Misafirleri, 2009

Hindistan Devlet Başkanı Manmohan Singh’in onuruna düzenlenen akşam yemeğinde her şey normal görünüyordu. Ta ki Tarık ve Michele Salahi çiftinin, Barack Obama’nın başkanlığı dönemindeki bu ilk resmi yemeğe bir kişiye bile fark ettirmeden sızdıkları ortaya çıkana kadar. Ancak asıl mesele partiye sızmış olmaları değildi. Sonsuza kadar “Beyaz Saray’ın davetsiz misafirleri” olarak tanınacak çiftimiz, yemeği Bravo kanalının reality show’u “The Real Housewives of DC” (Washington’ın Gerçek Ev Kadınları) programı için kayda da almıştı.

2/ 14
Beyazsarayın unutulmaz yemekleri!

Beyaz Saray’ın Davetsiz Misafirleri, 2009

30 Eylül 2010’da yayımlanan bölümde, çift bir limuzinle yemeğin yapıldığı yere giderken görüldü. Michele’in üzerinde Hint işi bir sari vardı. Kameralar çifti parti alanında takip etmemişti ancak ikili ertesi sabah gecelerinin nasıl geçtiğini, Obama’yla nasıl tanıştıklarını ve Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Obama’nın o dönemdeki özel kalemi Rahm Emanuel’le nasıl fotoğraf çektirdiklerini anlattı. Salahiler davetiyeleri olduğu konusunda ısrar etse de, Beyaz Saray yetkilileri çiftin ne yemeğe davet edildiğini ne de masaya oturduğunu söylüyor.

3/ 14
Beyazsarayın unutulmaz yemekleri!

Ronald Reagan, Gorbaçov’u Karşılıyor, 1987

ABD’ye yaptığı ilk ziyarette, Sovyetler Birliği Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, Orta Menzilli Nükleer Güçler Antlaşması’nı imzalamak için Aralık 1987’de Washington’a geldi. O dönemde bu antlaşma Başkan Ronald Reagan tarafından “ABD ve Sovyet füzelerinin tamamının ortadan kaldırılması” olarak tanımlanmıştı. Üç günlük zirve – ve anlaşmanın imzalandığı günün akşamında yenen yemek – Reagan’ın Brandenburg Kapısı’nda yaptığı ve Gorbaçov’dan “şu duvarı yıkmasını” istediği konuşmadan altı ay sonra yapıldı. Akşam yemeğinde Gorbaçovlar, ünlü piyanist Van Cliburn eşliğinde “Moscow Nights”ı söyledi (Moskova Geceleri). Eski bir aktör olan Başkan Reagan ise Gorbaçov’a, “Belki birkaç rezervasyon alabiliriz” diye yanıt verdi.

4/ 14