Beynin tuhaf halleri

İşte insan aklının tuhaf olağanüstü halleri...

Beynin tuhaf halleri

Beynin tuhaf halleri

İnsan beyni muhteşemdir, fakat onun hakkında bilmediğiniz ve gizemini koruyan hala birçok şey var. Beyindeki gizemli olayların varlığını bilim doğruluyabiliyorken, nasıl oluştuklarını bilim adamları hala açıklayamıyor. İşte aklın tuhaf olağanüstü halleri...

10 Déjà Vu
‘Deja vu’ şu anda yaşadığımız bir olayı daha önce de görmüş veya yaşamış olma hissidir. Kimi zaman bazı şeylerin daha önceden hayatımızda var olduğunu hissedebiliriz. Bu tür olaylarla beraber insanlar oldukça garip, esrarengiz ve ürkütücü şeyler de yaşayabilirler. Ayrıca beynimizde beliren yaşanmış bir olayın imgesini biz daha önce yaşamış gibi hissetsek de, aslında onu rüyamızda görmüş olma ihtimalimiz de yüksek.

1/ 11
Beynin tuhaf halleri

9 Déjà Vécu
‘Deja Vecu’ insanların ‘deja vu’yu yaşadıklarını zannettikleri sırada meydana gelir. ‘Deja vu’ insanların bir şeyi daha önce de görmüş olabileceği hissidir. ‘Deja vecu’ ise bir olayı daha önceden tüm detaylarıyla görmüş ve algılamış olmaktır. Ancak bu his o kadar kuvvetlidir ki, insanlar kokuların ve seslerin bile aynı olduklarını düşünürler. Ayrıca ‘deja vecu’ esnasında bireyler az sonra başlarına ne geleceğini bile tahmin edebilme yetisine sahiptir.

2/ 11
Beynin tuhaf halleri

8 Déjà Visité
‘Deja visite’ diğerlerine göre daha az rastlanır bir durumdur. Bu akıl oyunu, mekanlarla bağlantılıdır. Kişinin beyninde yeni gördüğü yerler hakkında esrarengiz ve ürkütcü bilgilerin var olmasıdır.. Hayatınızda o yere daha önceden hiç gitmemiş olabilirsiniz , hatta ve hatta orası hakkında hiç bir bilginiz bile yoktur; fakat görmüş olduğunuz yerleri sanki daha önceden orada yaşamış gibi tanıdık bir biçimde algılayabilirsiniz.

3/ 11
Beynin tuhaf halleri

7 Déjà Senti
‘Deja Senti’ ruhsal bir olaydır ve şu anda yaşadığınız bir duyguyu daha önce de aynı şekilde hissetmiş olmaktır. Olay sonrasında bu hissin beynimizin içinde yer etmesi pek de olağan değildir. Bu tür olaylarla karşılaşan insanların söylediğine göre, kişi aynı hissi daha önce de hissetiğini düşünüyor. Yani kısmen olay tanıdık gelmektedir, ancak kişi ne olduğunu tam hatırlayamamakatadır.

4/ 11