Bitki mi, yoksa hayvan mı?

Bitki mi, yoksa hayvan mı?

Bitki mi, yoksa hayvan mı?

Suda sürüklenen bir yaprağa benzeyen bu deniz canlısı, sadece bir yaprağa benzemekle kalmıyor beslenmek için tıpkı bitkiler gibi güneş ışığına ihtiyaç duyuyor.

1/ 7
Bitki mi, yoksa hayvan mı?

Fotosentez süreciyle yiyecek yapmak için güneş ışığı kullanan, vücutlarında klorofil bulunan birkaç deniz sümüklü böceği türü var. Bu canlılar normal hayvanlar gibi yiyecekleri sindirmek yerine alglerden gelen kloroplastları tutuyorlar ve daha sonra onları kendi hücrelerinin içine alıyor. Bunu da güneşte uzanarak yapıyorlar.

2/ 7
Bitki mi, yoksa hayvan mı?

Bunun en iyi örneklerinden biri elysia chlorotica olarak isimlendirilen yeşil deniz sümüklü böceğinin bir türü. Amerika'nın doğu kıyılarında ve Kanada' nın kuzeyinde yaygın olarak tuzlu bataklıklarda, havuzlarda ve sığ derelerde bulunuyorlar. Boyları 6 santimetreye kadar uzuyor, ancak daha çok 2-3 santim boyunda oluyorlar. Genç sümüklü böcek kızılımsı ya da grimsi oluyor.

3/ 7
Bitki mi, yoksa hayvan mı?

Beslenmeye ve hücrelerinde klorolast tutmaya başladıklarında renkleri parlak yeşile dönüşüyor. Sümüklü böceğin koruyucu kabuğu bulunmadığı için, yeşil renk hayvanın düşmanlarına karşı kamufle olmasına yardım ediyor. Yeşil sümüklü böcek fotosentez sayesinde, beslenmeden 1 yıla kadar yaşayabiliyor.

4/ 7