Bu fotoğrafın sırrı çözüldü

Bir küçük bir kızın hayaletinin bulunduğu iddia edilen fotoğrafın aslında sahte olduğu ortaya çıktı.

Bu fotoğrafın sırrı çözüldü

Bir küçük bir kızın hayaletinin bulunduğu iddia edilen fotoğrafın aslında sahte olduğu ortaya çıktı.

1/ 26
Bu fotoğrafın sırrı çözüldü

77 yaşındaki emekli mühendis Brian Lear, Wem Belediye Binasındaki yangında amatör fotoğrafçı Tony O'Rahilly tarafından çekilmiş olan fotoğraftaki kızın, 1922'de Shropshire'da ana caddedeyi gösteren fotoğraftaki küçük kızla aynı kişi olduğunu farketti.

Lear, fotoğraf geçen hafta yerel bir gazetede yeniden yayınlandığında farketmiş.

2/ 26
Bu fotoğrafın sırrı çözüldü

Hayaletli fotoğrafı Kasım 1995'teki yangın sırasında 90 yıllık binanın kül oluşunu izleyen kalabalığın arasındaki işçi ve amatör fotoğrafçı Tony O’Rahilly çekmişti.

O sırada ne O'Rahilly'nin ne de kalabalığın 'hayaleti' farketmediği, birkaç ay sonra filmi tabettikten sonra O'Rahilly'nin kızı farkettiği anlatılıyordu. Uluslararası basının manşetlerini süsleyen fotoğraf, Wem Hayaleti efsanesinin de yayılmasına yol açtı.Efsaneye göre, 14 yaşındaki Jane Churm, Mart 1677'de kazayla elindeki mumla ailesiyle birlikte yaşadığı evin sazdan çatısını tutuşturarak yangın çıkarmış, alevler tüm kasabaya yayılmıştı. Daha sonra kasabada dolaştığı söylenen hayalet 1995'teki yangın sırasında da görülmüştü. Fotoğraf da bunun kanıtı olarak sunuldu.

Fotoğrafı inceleyen bir uzman, fotoğraf üzerinde hiçbir oynama yapılmadığını söylerken, fotoğrafçı ve uzman Dr. Vernon Harrison, buradaki görüntünün yangın nedeniyle bir ışık oyunu sonucu meydana gelmiş olduğunu açıkladı.Ulusal Fotoğrafçılık, Film ve Televizyon Müzesi'nden uzmanlar, negatifleri inceledi ve kızın yüzünde fotoğrafın başka hiçbir yerinde olmayan yatay çizgiler olduğunu keşfetti. Uzmanlara göre, bu kızın yüzünün görüntüsünün televizyon alıcısından elde edildiğini gösteriyordu. Görünütü daha sonra yangın fotoğrafına eklenmişti.

3/ 26
Bu fotoğrafın sırrı çözüldü

İşte "en meşhur" hayalet fotoğrafları...
Bilimadamları, bu fotoğraflardaki görüntülerin sadece zihnimizde şekillendirildiğini söylüyor...

San Antonio, Teksas'taki bu tren yoluyla ilgili efsaneye göre, okula giden çocukların olduğu bir araç, trenin altında kalır. Hayatını kaybeden çocukların artık bu noktada "dolaştığı" rayların üzerinde kalan araçları "ittikleri" iddia ediliyor... Bir grup genç de bu iddiayı araştırmak için olay yerinde fotoğraf çektiklerinde, ortaya bu kare çıkmış...

4/ 26