Bu icatlar çok işinize yarayacak

Bu icatlar çok işinize yarayacak

Bu icatlar çok işinize yarayacak

Dişleri temizleyen ciklet

 

Dünyada yaklaşık 4 milyar insan diş temizliğine bağlı sağlık sorunları yaşıyor. "Sweet Bites" isimli ciklet içeriğinde bulunan xylitol sayesinde dişleri temizliyor ve diş sağlığı sorunlarını azaltıyor. Üstelik mucizevi cikletin mucitleri, bu ciklet sayesinde düşük gelir grubuna mensup hanımların kendi topluluklarında satış yaparak ekonomik durumlarına da yardımcı olabileceklerine inanıyor.

1/ 12
Bu icatlar çok işinize yarayacak

Sızıntı yapınca uyaran su boruları

Sadece Amerika'da sızıntı yapan su boruları yüzünden 92 milyon dolar değerinde tertemiz, içilebilir su kayboluyor. "Smart Pipe" adı verilen teknoloji bu duruma bir son verip, nanosensörlerle su borularını takip ederek sızıntıların hepsini tespit edip suyun israf edilmesini önlemeye çalışıyor. Teknoloji uygulanmaya geçtiği zaman, şehirlerin ve dolayısıyla insanların su israfı çok daha kabul edilebilir bir seviyeye gelecek.

2/ 12
Bu icatlar çok işinize yarayacak

Beyin Sarsıntılarını İzleyen Ağızkoruyucu

 

Beyin travmalarını tespit etmek çoğu zaman çok zor. Üstelik sporcular için hayati. Beyin travması geçiren bir sporcunun bu durumu tespit edilemediği takdirde sporcu hayat boyu nörolojik sorunlarla uğraşmak zorunda kalabiliyor. Japonca "korumak" anlamına gelen Mamori isimli ürün içinde bulunan sensorler aracılığıyla sporcuları ve teknik direktörlerini uyararak, bir beyin travması yaşanıp yaşanmadığını haber veriyor. Sorun ortadan kalkıyor.

3/ 12
Bu icatlar çok işinize yarayacak

Mantardan yapılan paketler

Normal paketlerin çok büyük bir kısmı petrol tabanlı ürünlerden üretiliyor ve doğaya uyumlu değil. Halbuki doğanın bir çocuğu olan mantardan da bu paketleri üretebilir ve kullanabiliriz. Ecovative isimli firma da bu inanışla tarımsal yan ürünler ve mantarlardan yapılan paketler üretmeye başlamış. Doğada hızla kaybolan, yenilenebilir bu paketlerle petrol tabanlı paketlemeye son vermeyi hedefliyorlar.

4/ 12