Canlı yayında doğum olur mu?

Canlı yayında doğum olur mu?

Özellikle tüp bebek anneleri ve babaları canlı yayında doğumun bir parçası oluyorlar. Minik bir bebeğin dünyaya gelmesi sırasında ekran başına kilitlenenler, ailenin bir parçası gibi olayı izliyorlar. Bütün bunlar eğitici mi, tıbbın kapalı kapılarının ardındaki sırların artık açılması anlamına mı geliyor? İnsanların doğum konusundaki korkularının giderilmesini sağlıyor mu? Yoksa yalnızca reyting adına yüzlerce kişi doğumun riskine ortak mı ediliyor?

1/ 15
Canlı yayında doğum olur mu?

Bunlar tıp kitaplarında yazmıyor, tıp fakültelerinde deontoloji derslerinde okutulmuyor. Çünkü çok yeni tartışılmaya başlandı. Şimdi uzmanlar kendi inisiyatiflerine göre kendi kurallarını koyuyorlar. Bir zamanlar eşler doğumhane kapısında beklerdi, önce kapıları onlar açtı, sonra özel fotoğrafçılar, kameramanlar ve şimdi canlı yayın ekiplerine açılıyor... Peki, doğru mu? İşte işin uzmanları bu konuyu tartıştı...

2/ 15
Canlı yayında doğum olur mu?

OLUMLU YAKLAŞANLAR ARTIK BU BİR SANAT OLDU
Prof. Dr. Timur Gürgan Hacettepe Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğr. Üyesi
Doğum olayı çok iyi organize edilmişse, bunun canlı yayında paylaşılmasının yararlı olabileceğini düşünüyorum. Bu noktada korkuları giderir. Ancak hem doğumun hem de yayının çok iyi yönetilmesi gerekir. Açısının iyi ayarlanması, hastanın mahremiyetinin korunması önemlidir. Zaten yurt dışında doğum anının videoları var. Doğumdan önce pek çok çift bunları izliyor. Normal doğum fizyolojik bir olaydır, zor değildir. Artık bu bir sanat oldu, at ve deve değil. Doğum ve canlı yayın büyütülmemeli.

3/ 15
Canlı yayında doğum olur mu?

SAĞLIK RİSKE ATILMADAN YAPILABİLİR
Op. Dr. Altuğ Kolonkaya Medical Park Göztepe Hastanesi Tüp Bebek Merkezi
Bu konu öyle bir günde tartışılacak bir konu değildir. Her şeyden önce anne ve bebeğin sağlığı gelir. Ondan sonra canlı yayının yapılıp yapılmayacağı tartışılabilir. Önemli olan sağlıktır. Eğer bir yayın yapılacaksa da, annenin ve bebeğin sağlığını hiçbir şekilde tehlikeye atmayacak biçimde planlanması gerekir.

4/ 15