Caretta caretta gündüz yumurtladı

Avrupa'nın en ünlü kumsallarından İztuzu plajında caretta caretta yumurtasını bıraktı..

Caretta caretta gündüz yumurtladı

AVRUPA'nın en iyi açık alanı seçilen İztuzu kumsalına, gündüz gelen bir caretta caretta, plajdakilerin şaşkın bakışları arasında yumurtalarını bıraktı.

1/ 9
Caretta caretta gündüz yumurtladı

Muğla'nın Ortaca İlçesi'ne bağlı Dalyan beldesinin dünyaca ünlü İztuzu kumsalı değişik bir olaya sahne oldu. İnsanların şaşkın bakışları altında saat 17.30'da kumsala çıkan caretta caretta kendileri için iplerle çevrilmiş olan alana doğru ilerledi. 10 dakika kadar uğraştıktan sonra kendini emniyete almak için 60 cm. genişliğinde 20 cm. derinliğindeki çukuru ön ve arka ayaklarını kullanarak açtı. Daha sonra yumurtalarını bırakmak için sadece arka ayaklarıyla 20 cm çapında 30 cm. derinliğinde bir çukur daha açtı ve 100 kadar yumurtayı gözyaşları içinde bıraktı. Oldukça yorulduğu gözlenen caretta caretta 25 dakikalık bir uğraşıdan sonra açtığı çukurları doldurdu. Daha sonra, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Bilgilendirme Merkezi (DEKAMER) çalışanları tarafından ölçümü ve bu sahilde yuva yaptığının belirlenmesi amacıyla sağ ön ayağı markalandı. Caretta caretta, sahildeki insanların arasından geldiği yoldan denize dönerek gözden kayboldu.

2/ 9
Caretta caretta gündüz yumurtladı

Pamukkale Üniversitesi'nden Doç.Dr. Yakup Kaska önderliğinde faaliyetlerini sürdüren DEKAMER yetkilisi Doğan Sözbilen, "Bize haber verildiğinde yarasını tedavi edip bir hafta önce yine bu sahilden denize bıraktığımız caretta olabileceğini düşündük. Ama buraya geldiğimizde gündüz yumurtlayan bu bireyle karşılaştık. Bu hayvanlar hava karardıktan sonra kuma çıkarak yumurta bırakırlar. Bu kadar erken çıkmaları ilginç. Ben bugüne kadar rastlamadım. Çok ender rastlanan bir durum. Caretta carettalar çiftleştikten 12-15 gün sonra yumurtalarını gece bırakırlar. Muhtemelen gece çıkıp uygun bir yer bulamayarak geri dönen bir birey olabilir. Acemi ya da hasta anaçlarda da bu tür durumlar görülebilir ama biz bu tür durumla ilk kez karşılaşıyoruz" dedi.

3/ 9
Caretta caretta gündüz yumurtladı

İztuzu Plaj İşletme Müdürü Hüsnü Sarı da, caretta carettanın kumsala çıktığını ilk kendisinin gördüğünü belirterek, "Hemen yetkilileri aradım. Meraklıları çevresinden uzaklaştırıp rahat yumurtlamasını sağladık. Ben doğma büyüme buralıyım. Çocukluğum bu plajda geçti. İlk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum. Bugün gördüğümüz bu manzara karşısında çok şaşırdık ve mutlu olduk. Daha önce bu kumsalda böyle bir şey yaşanmadı" diye konuştu.

4/ 9