Doğadaki tuhaf bitkiler

Doğada kendiliğinden yetişen o kadar farklı türde bitki var ki birçoğunu hiçbirimiz görmedik.

Doğadaki tuhaf bitkiler

Doğada kendiliğinden yetişen o kadar farklı türde bitki var ki birçoğunu hiçbirimiz görmedik. Birazdan tanık olacağınız bitkiler de bu kategorideki canlılara örnek. Bu bitkiler için doğada çok az sayıda bulundukları için ‘eşsiz’ sıfatını kullanmamız çok da yanlış olmaz. İşte doğanın tuhaf ve bir o kadar da farklı bitki türleri…

Wollemi çamı (Wollemi pine)
1994’te Avustralya’da milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş bir ağaç keşfedildi. Yaprakları spiral şekilde büyüyen ve dış kabuğu çikolata baloncuklarını andıran bu ağaç doğada yüzden daha az sayıda bulunmaktadır.Bu ağacın bir başka özelliği ise 38 metreye kadar ulaşabilen boyu.

1/ 10
Doğadaki tuhaf bitkiler

Cinnibar
Sokotra, Hint okyanusunun kuzey bölgeleri ve Yemen Cumhuriyetinin bir kısmına ait bir grup adadır. Hint okyanusunun Galapagos adaları olarak bilinen bu adacıklardaki hayvan ve bitki türleri dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmaksızın kendine özgüdür. 3 bin yıl önce Arapların yerleşim yaptığı bu adalar Hint Okyanusu üzerinde eski bir ticaret yolu merkeziydi.

2/ 10
Doğadaki tuhaf bitkiler

Ejderha Kanı
(The Dragon’s Blood Resin-the Dracaena Cinnibari) olarak da adlandırılan bu bitki Sokotra’nın en meşhur ihracat ürünüydü. Sadece bu adalarda bulunuyor. Büyük mantarımsı şekli 30 milyon yılda ufak değişime uğradı. Adını tıbbi amaçlar için kullanılan ve gövdesinde barındırdığı çam sakızından almıştır.

3/ 10
Doğadaki tuhaf bitkiler

Welwitschia kaktüsü
Avusturyalı botanikçi Friedrich Welwitschia 1860’da Angola’nın Namib Çölü’nde adını verdiği bu tuhaf bitkiyi keşfetti. Dış etkenlere oldukça dayanıklı olan bu bitkinin türleri 1500 ile 2000 yıl öncesine dayanmakta. Yapraklarının yapısı en sert rüzgarlara karşı bile dayanıklıdır. ‘Onyanga’ yani bir diğer deyişle ‘Onion of the desert’ (Çöl soğanı) olarak bilinen bu bitkiyi yöre halkının bir kısmı yiyecek olarak da tüketmektedir.

4/ 10