Dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın!

Dokunduktan sonra ellerinizi yıkamanız gereken eşyalar...

Dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın!

Çoğu insan gün boyunca ellerini yıkamanın ne kadar önemli olduğunun farkında değil. Her gün karşılaştığımız virüs ve bakterilerle dolu eşyalara dokunduğunulduğunda ellerin yıkanması gibi alışkanlığımızın fazla olduğu da söylenemez. İşte dokunduktan sonra ellerinizi yıkamanız gereken eşyalar...

1/ 11
Dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın!

Su sebili: Arizona Üniversitesi'ndeki mikrobiyoloji uzmanları, birkaç yıl önce mutfaklarımızdaki süngerlerde, kesme tahtalarında, tezgahlarda ve lavabolarda gizlenen mikropları ortaya çıkardı. Son yapılan araştırmada ise bu uzmanlar gözlerini işyerlerine çevirdi. Yüzlerce çalışanı olan ofis binalarını incelediler ve özellikle su sebilleri üzerinde çok fazla mikrop olduğu belirlendi.

2/ 11
Dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın!

Vites kolu: Otomobilinizle küçük bir tur atsanız bile eliniz birçok kez vites gider. Mikroorganizmalar vites kolunda yaşar. 2010 yılında bilim adamları, bir ailenin evindeki 12 sıradan ürünü incelediler ve E.coli, Staphylococcus aureus ile aspergillus ve penicillium iki küf açısından bunları test ettiler. Test edilen nesneler arasında 3 yıllık bir otomobilin vites kolu da vardı. Araştırmacılar, vites kolunda bol miktarda bakteri ve küf bulunduğunu belirlediler.

3/ 11
Dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın!

Okullar: Sınıflarda bulunan sıralar, tahta silgisi, kapı kolu, merdiven korkulukları, askılıklar gibi birçok öğrencinin ortak olarak kullandığı eşyalarda da mikroplar yaşar. Özellikle kışın grip, soğuk algınlığı geçiren bir öğrenci hapşırıp öksürdükten sonra ellerini temizlemeden bu eşyalara dokunduğunda hastalığın tüm sınıfa bulaşması oldukça kolaydır.

4/ 11