Dünyanın en büyük 50 süper yatı

Dünyanın en büyük 50 süper yatı

Dünyanın en büyük 100 süper yatı açıklandığında bu rakamların en çarpıcı yanı boyları değil, menşeileri oldu.

ECLIPSE - 162.5 metre Eclipse, 9 Aralık 2010'da tasarımı ve ve mimarisiyle resmen dünyanın en büyük süper yatı unvanını aldı. Blue Ocean Yacht Management'ın işlettiği yat, 56 metre uzunluğunda bir güverteye sahip. 92 mürettebatın hizmet verdiği bu mega yatın güvertesinde 16 metre uzunluğunda bir yüzme havuzu yer alıyor. Üstelik zemini yükseltildiğinde havuz dans pisti olarak kullanılabiliyor. Ayrıca yatın farklı noktalarına üç helikopter inebiliyor. Tasarımcı Terrence Didale'ın imzasını taşıyan tekne, dizel ve elektrikli itiş gücü sistemi, çarpıcı dış stili ve hayret verici iç tasarımıyla dikkat çekiyor.

1/ 27
Dünyanın en büyük 50 süper yatı

DUBAI- 162 metre Tasarımı Andrew Winch'in imzasını taşıyan 162 metrelik bu yat şu anda Brunei Prensi Jafri'ye hizmet veriyor. 24 konuk kapasiteli yatın bir özel süiti, 5 VIP süiti, 6 konuk süiti bulunuyor. Dubai'nin 21.3 metrelik geniş güvertesinde, yüzme havuzu, barbekü alanı, sinema ve disko yer alıyor. Dedikodulara göre, Dubai'nin listedeki ilk sıraya yükselmesi için yat 2 metre daha uzatılmaya çalışılıyor.

2/ 27
Dünyanın en büyük 50 süper yatı

AL SAID - 155 metre Tamamlanana kadar bu bej rengi yata dair hemen her şey bir esrar perdesinin ardındaydı. Tekne bir süre öncesine kadar da "Sunflower" kod adıyla tanınıyordu. Yaratıcısı Lürssen Yacths olan yat, suya indirildiğinde Al Said ismini aldı. 2008 yılının Mart ayında Sultan Qaboos bin Sa'id Al Said'e Germanischer Lloyd sınıfında 15.850 GT olarak tescil ettirilen yat, Muscat Limanı'na demirlendi. Umman bayrağı altında denize açılan Al Said, 150 kişilik mürettebat ve 65 konuk kapasitesine sahip. Ayrıca içinde 50 kişilik bir orkestranın sahne alabilmesine uygun bir konser salonu da var.

3/ 27
Dünyanın en büyük 50 süper yatı

PRINCE ABDULAZİZ- 147 metre 5.200 tonluk Abdülaziz, Eski Arabistan Kralı Fahd'a aitti. Şu anda yerine geçen erkek kardeşi Abdullah'a hizmet veriyor. Tasarımı Maireform'a ait olan Helsinger Vaerft'e bağlı yata, 1984 yılında 184 milyon dolar değer biçilmişti. Kraliyet Sarayı'nın yanındaki Jeddah Limanı'nda yatan tekne, son olarak Prince Abdulaziz ismini aldı. İçinde hastane, mescit ve sinema bulunan yatta, 65 mürettebat hizmet veriyor.

4/ 27