Dünyanın en büyük ordusu !

Çin imparatorunun 8 bin kişilik ordusu gün ışığına çıkıyor..

Dünyanın en büyük ordusu !

Dünyanın en büyük yeraltı ordusu

İMPARATORUN 8 BİN KİŞİLİK ORDUSU GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Boyları 183-195 santimetre arasında değişen heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklı. Kazı alanından çıkarılacaklarla beraber 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor. Dönemin imparatoru Çin Şı Huang’ın Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştı.

1/ 9
Dünyanın en büyük ordusu !

Dünyanın en büyük yer altı ordusu

Çinliler tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Terra Cotta askerleri olarak da bilinen Yer Altı Heykeller Ordusu’nun bulunduğu sit alanında üçüncü kazı çalışmalarının 13 Haziranda başlayacağı bildirildi.

2/ 9
Dünyanın en büyük ordusu !

Yer Altı Heykeller Ordusu, 1974 yılında keşfedildikten sonra, sit alanında 1977 ve 1985 yıllarında iki kez kazı çalışması yapıldı. Bunun ardından heykellerin korunması için Çinli ve Alman uzmanların işbirliğiyle 19 yıl süren çalışmalar yapıldı.

3/ 9
Dünyanın en büyük ordusu !

Şanşi Eyaleti Kültürel Eserler Müdürlüğüne bağlı Kültürel Eserler ve Arkeoloji Dairesi Başkanı Co Kuiying, Şinhua ajansına verdiği demeçte, heykellerin üzerindeki renkli boyaları koruma, heykelleri sağlamlaştırma ve onarım tekniklerinin artık geliştiğini ve bunların üçüncü kazı çalışmaları için gerekli güvenceyi sağladığını belirtti.

4/ 9